ČR: Dotácie majú ísť na technológie, nie stroje
Poľnohospodárom a potravinárom by pomohlo zníženie dane z pridanej hodnoty na sedem až desať percent zo súčasných 15 percent, hovorí predseda Poľnohospodárskeho zväzu Českej republiky Martin Pýcha.
„Minimálne by sa nám to páčilo u základných potravín,“ uviedol.
Znížením by sa podľa Pýchy mohli vyrovnať dopady elektronickej evidencie tržieb na poľnohospodárov.
Potraviny spadajú do prvej zníženej sadzby DPH, ktorá je 15 percent. Druhá znížená sadzba DPH je desať percent a do nej patria napríklad suroviny určené na výrobu potravín pre ľudí trpiacich celiakiou alebo fenylketonúriou.
Vláda Andreja Babiša (ANO) má zmeny v DPH vo svojom programovom vyhlásení, potravín sa ale netýkajú. Vláda navrhuje presun stravovacích služieb, rezaných kvetov, vodného a stočného a ďalších služieb do najnižšej desaťpercentnej sadzby DPH.
Poľnohospodárstvo podľa Pýchy dlhodobo trpí nedostatkom ľudí. Prial by si jednoduchší systém na prijímanie zamestnancov aspoň na sezónne práce z Ukrajiny alebo z Mongolska. Dôležitá je potom podľa neho aj výskumná sféra, takže pracovníci poľnohospodárskych výskumných ústavov by mali byť schopní lepšie učiť hospodára novinkám a jednotlivým postupom ako zefektívniť, prípadne zlepšiť prevádzku.
Dotácie z európskeho Programu rozvoja vidieka by podľa neho nemali ísť na stroje, ale na technológie. V súčasnosti je podľa neho úspešnosť žiadateľov okolo 20-percent. Ministerstvo poľnohospodárstva by malo lepšie nastaviť možnosti čerpania, aby bola väčšia úspešnosť na nákladné technológie. Viac by investoval napríklad do liniek na spracovanie zemiakov. Príspevky na stroje by z programu vyradil.
Z programu rozvoja vidieka budú môcť poľnohospodári do roku 2020 čerpať takmer 97 miliárd českých korún. Podiel českého rozpočtu na programe je 35 percent, zvyšok sú európske peniaze. O programe sa dlhodobo vedú spory, najmä o nastavení maximálnej výšky dotácie, ktorá môže byť od doby minulého vedenia ministerstva 150 miliónov korún.