Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Čína nedokáže nahradiť ovocie a zeleninu z EÚ na ruskom trhu

Čína nebude schopná nahradiť výpadok ovocia a zeleniny z krajín Európskej únie na ruskom trhu. Dôvodom sú logistické problémy, ako aj otázka kvality. Uviedol to tento týždeň Michail Anšakov z Ruskej spoločnosti na ochranu práv spotrebiteľov. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

“Hlavným dôvodom je logistika,” povedal Anšakov.

Napríklad dodávka rýb ulovených na Ďalekom východe nie je cez súčasné úzke prepravné koridory možná bez vysokých nákladov a strát. Podobný problém je aj pri čínskej zelenine a ovocí. Sú to síce lacné komodity, no pre logistické problémy je veľmi náročné ich dodať na ruský trh v dostatočnom množstve. Podľa Anšakova by sa čínske výrobky vo väčšej miere dokázali uplatniť len na ruskom Ďalekom východe.

Okrem logistických problémov je tu aj problém kvality čínskych potravinových produktov.

“Naše laboratóriá sú zamerané na európske štandardy. Pesticídy používané v Číne sa od tých európskych do veľkej miery líšia a nikto to v Číne nemonitoruje. My sami nemáme metódy na zistenie takýchto látok, takže nevieme určiť kvalitu čínskych výrobkov,” dodal Anšakov.

Európska únia a USA, ako aj niektoré ďalšie krajiny uvalili na Rusko v tomto roku sankcie za kroky Moskvy voči Ukrajine. Rusko reagovalo v auguste odvetnými sankciami, a to v podobe ročného embarga na dovoz niektorých potravín a agroproduktov zo západných krajín. Aby vykompenzovala nedostatok európskych produktov na svojom trhu, obrátila sa Moskva na ďalšie štáty, z ktorých mnohé prejavili záujem o zvýšenie vývozu do Ruska. Medzi nimi tak urobilo Turecko, Srbsko, Argentína, Brazília a záujem má aj Izrael.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrarnik zHN
agrarnik zHN
12. november 2014 14:07

Rusko sa postupne stabilizuje trhy sa postupne vyselektujú a farmári z EÚ budú ťahať za kratší koniec a ostanú im oči pre plač.