Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Plány na reformu SPP po roku 2013 rozdelili zväzy

Plány na reformu SPP po roku 2013 rozdelili zväzy
insert_phototlačový odbor Európskej komisie

V prvej vlne reakcií na návrh reformy SPP farmárske zväzy nesúhlasia s novými zelenými požiadavkami pre 1. pilier, zatiaľ čo mimovládne organizácie sa tomu tešia.

Hoci je v Oznámení načrtnutý základ modelu priamych platieb, ktoré okrem paušálnej sumy na hektár v každej krajine obsahujú aj zelený komponent, zostáva veľa podstatných otázok nezodpovedaných. Takými sú presné kritéria stanovenia úrovne platieb v jednotlivých členských štátoch, ale aj výška celkového poľnohospodárskeho rozpočtu.

Poľnohospodársky zväz Copa Cogeca privítal, že Komisia podporila zachovanie priamych platieb, ktoré samotný zväz žiadal v predchádzajúcej diskusii prehodnotiť. Copa Cogeca však kritizuje plán reformy, ktorý obsahuje len chabú predstavu ako zabezpečiť produkčnú kapacitu poľnohospodárstva v celej Európe, ale naopak ohrozuje konkurencieschopnosť a ekonomickú životaschopnosť sektoru. Copa kritizuje plány Komisie na liberalizáciu obchodu s krajinami skupiny Mercosur a Marokom. V spomínaných štátoch sú menšie regulácie, zatiaľ čo na európskych farmárov sa uvaľuje ešte viac environmentálnych obmedzení. Prezident Copa Padraig Walshe povedal, že o návrhu Komisie na tzv. ozelenenie SPP sa môže uvažovať, ak bude primerane zvýšený aj rozpočet SPP.

Anglický zväz farmárov NFU bol voči návrhu Komisie ešte skeptickejší. „Opatrenia navrhnuté na výrazné zmeny priamych platieb by mohli poškodiť konkurencieschopnosť poľnohospodárstva ako aj podkopať snahy na zjednodušenie politiky pre farmárov a zrozumiteľnosť SPP pre daňových poplatníkov.“

Podobne kriticky sa k návrhu Komisie postavil aj nemecký zväz farmárov DBV.
Francúzska asociácia farmárov FNSEA ocenila dobré nasmerovanie reformy, avšak v dokumente jej chýbajú podrobnosti týkajúce sa trhových regulácií.

Organizácia zelených Birdlife Europe uvítala oznámenie ako „dôležitý prvý krok k zelenej politike“. Väčšina mimovládnych organizácií sa však zhodla na tom, že v Oznámení chýbajú podrobnejšie informácie.

Európska konfederácia producentov potravín a nápojov CIAA sa vyjadrila pochvalne a konkrétne uvítala zameranie politiky na bezpečnosť potravín, udržateľnosť a žiada uplatňovanie holistického prístupu medzi SPP a ďalšími politikami EÚ zabezpečujúcimi dodávky surovín.

Autor článku: Peter Janovic - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: tlačový odbor Európskej komisie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments