Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z domova

Zsolt Simon: Dianie v agrárnom sektore – KATASTROFA!

Zsolt Simon: Dianie v agrárnom sektore – KATASTROFA!
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Matovičovej vláde na slovenskej produkcii potravín a vidieku ako takom nezáleží. Dianie v agrárnom sektore sa dá charakterizovať ako chaos a neodbornosť.

Ďalší príklad nepremysleného konania ministra Mičovského, Matovičovho nominanta, vidíme, pri redistributívnych platbách. Minister Mičovský má do 19. februára ohlásiť, či, a v akej výške úplatní presun peňazí určených na priame platby (ktoré sú nárokovateľné) na podporu malých. Podľa kuloárnych informácií to minister plánuje urobiť v maximálnej možnej výške a to 35 miliónov eur.

Tento presun znamená, že platba pre tých, čo hospodária na výmere viac ako 28 hektárov klesne na 95 eur na hektár. Podotýkam, že táto platba bola v roku 2019 na úrovni 140 eur na hektár. Je to zníženie o viac ako 30 percent. Teda 94% výmery poľnohospodárskej pôdy stratí na jednotnom trhu, kde sa snažia svoje výrobky predať, konkurencieschopnosť.

Takéto zníženie v okolitých krajinách nenastane.  Za tak málo peňazí sa už neoplatí plniť prísne opatrenia ochrany životného prostredia a welfare zvierat. Hrozí, že stredne veľké podniky pôjdu do straty a konkurzu. Čo s nimi potom bude? Kúpia ich finanční žraloci a zahraniční investori.

Zámer či nevedomosť?

Matovičova vláda tak prostredníctvom tohto opatrenia zabezpečí, aby mohli finančné skupiny lacno kúpiť podniky, ktoré sa na základe takéhoto rozhodnutia dostanú do existenčných problémov. Bude to výsledok neodbornosti a nekomunikácie rezortu. Zostáva len dúfať, že to nie je dobre vymyslený zámer.

Ani druhá stránka tohto rozhodnutia nie je lichotivá. Dnes máme približne 20 000 žiadateľov o platbu, z toho viac ako 13 000 je tých, čo by dostali enormne zvýšenú platbu (pričom ich celková obrábaná plocha je sotva 6% a je tvorená hlavne TTP – trávnaté porasty, čiže sa nejedná o podporu produkcie potravín).

Je pravdepodobné, že počet žiadateľov narastie o niekoľko tisíc. Platobná agentúra je podľa auditu už dnes personálne poddimenzovaná a minister žiada o ďalšie 10 percentné zníženie počtu zamestnancov. V takomto stave PPA nebude schopná zvládnuť administratívny nárast práce. Teda vyplatenie akýchkoľvek platieb môže byť ohrozené. No a len pripomínam, že platobná agentúra má len podmienenú akreditáciu a je pod drobnohľadom Bruselu. To, že minister nevie vybrať riaditeľa tejto inštitúcie je len čerešnička na torte.

Preto je na mieste, aby sa predseda vlády zamyslel nad smerovaním rezortu.  Ja len dúfam, že nechce, aby slovenský vidiek patril Dánom a finančným žralokom.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Zsolt Simon, exminister pôdohospodárstva v rokoch 2002 - 2006 a 2010 - 2012
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
15 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ja,L
Ja,L
3. február 2021 18:52
Odpoveď na  ccm

Môžem sa spýtať, prečo ste dali “myšlienky” pána Ondráša??? Veď ten človek nič nevie o prvovýrobe. To že pracoval v Tescu, to ešte nerobí odborníka na poľnohospodárstvo. Najprv nech voľačo dokáže z prvovýroby, a nielen spoza klávesníc mudrovať. To isté platí aj na europoslanca pána Hojsíka, kritizovať, vykrikovať, to áno,… Celý komentár »

Dana
Dana
4. február 2021 8:08

súhlasím s Vašim názorom, celý agrorezort sa rúti do priepasti. Robím v poľnohospodárstve 40 rokov ale s takýmto vedením som sa ešte nestretla.
A nie len poľnohospodárstvo ide do katastrofy ale i celé hospodárstvo. Len ma mrzí, že to vidíme a nič nerobíme.

Juraj
Juraj
4. február 2021 9:12
Odpoveď na  Dana

Odpoveď pre pani Danku.
Keď robíte 40 rokov v poľnohospodárstve prečo je problém vo vedení ktoré tu je. Veď si myslím že sama podnikáte prečo si myslíte že vedenie je problém?
Veď sa treba prispôsobiť dobe a situácii a makať a úspech sa dostaví.
S pozdravom Juraj

Róbert
Róbert
4. február 2021 9:53

Juraj súhlasím na 100%. Venujme sa poľnohospodárstvu nie politike.

Juraj
Juraj
4. február 2021 12:34
Odpoveď na  Róbert

Pre Róbert
Ďakujem
Ale prosím vás je treba sa naučiť byt aj obchodník, lebo inak to nebude mat ekonomicky zisk a potom vaša práca a drina sa vám neoplatí.
S pozdravom Juraj

Elena B.
Elena B.
4. február 2021 12:58
Odpoveď na  Róbert

Vážení páni Róbert a Juraj, z Vašich komentárov je vidieť, že sa veľmi dobre rozumiete poľnohospodárstvu, preto Vás prosím o radu: na sklade mám 200 ton zemiakov, ktoré pestujem pre školy /mám uzatvorenú zmluvu/ a teraz sú školy zatvorené – viete mi poradiť kde ich mám dať. Zemiaky sú nie… Celý komentár »

Marcel
Marcel
4. február 2021 10:45

Juraj ,Robert-problém je v tom že vedenie nevytvára “vľúdne “podmienky na podnikanie .Keď to nevidíte ,tak potom pardon…
K tomu prispôsobeniu sa.Všetci sa vždy spoliehajú že sedliaci sa prispôsobia a skúšajú našu trpezlivosť, ale tá má tiež svoje hranice. Guma v gatiach sa tiež nedá naťahovať donekonečna !!!

Juraj
Juraj
4. február 2021 12:55

Pre Marcela. Áno nevytvára a teraz myslíte ze vy alebo ja to zmeníme, nie nezmením to žiaľ. Vidím to tiež tak a vždy sa prispôsobím som bol majiteľom už 3 s.r.o. vždy v inom čase. A bohužiaľ nemecký partner ma dobre pretiahol preto som v prve s.r.o. zbankrotoval a dal… Celý komentár »

G.S.
G.S.
5. február 2021 18:50

Pán Simon zas ako vždy nevraví celú pravdu. Vytiahne sadzbu za rok 2019 aby ukázal dramatické číslo aj keď vie, že na rok 2020 ale aj na roky 2021 a 2022 je sadzba už len 120,16 €/ha a nie 140. A pritom základ našich problémov s výškou priamych platieb je… Celý komentár »

aksds@aksds.sk
aksds@aksds.sk
6. február 2021 14:28

Dobrý deň pán G.S. vidím, že ako človek znalý problematiky Slovenského poľnohospodárstva skoro na všetky články máte komentár. Viackrát ste spomínali AKS, pritom keby ste chceli o činnosti viac vedieť prečo priamo sa neobrátite na nás. Pán Simon vôbec nezakladal AKS, myslíte si, že tým zakladajúcim členom, ktorých bolo v… Celý komentár »

G.S.
G.S.
8. február 2021 17:20
Odpoveď na  aksds@aksds.sk

Takže tak. Boli ste založení v čase práve pána Simona s cieľom presadzovania Vašich záujmov t.j. prevažne juhu. Máte tam veľa členov zo severu? Presun prostriedkov zo severu na juh nenastal? A kto mal najväčší prospech z presunu peňazí z II. piliera do I. ? Sever? Vzhľadom k tomu, že… Celý komentár »

Ja,L
Ja,L
8. február 2021 18:12
Odpoveď na  aksds@aksds.sk

Pre G.S. Aj ja som z juhu, ale som nezbadal žiadne mimoriadne navýšenie, o čom píšete vyššie. Tak isto ani cent som nevidel za sucho za rok 2017. Traktory sa dali kúpiť tak na severe ako na juhu v rokoch 2004-2005 EU fondov. Neskoršie už nie, alebo neviem o tom.… Celý komentár »

Ruženka
Ruženka
9. február 2021 6:03

Ten nick G.S.to tu rozumne píše, veru takto to všetko vidím aj ja. Palec hore.

jozef R.
jozef R.
10. február 2021 6:59
Odpoveď na  Ruženka

Možno by to mal G.S. skúsiť aj inak. Ľudia, ktorí vidia veci tak, ako v skutočnosti fungujú, vidia, kde sú systémové chyby a majú aj zmysel pre spravodlivosť sú nočnou morou škodnej v revíri. Možno by nebolo od veci vyjsť sem tam niekde aj na nejaké to pódium a začať… Celý komentár »