Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Zrkadlisko pred aulou SPU nadobudne pôvodnú architektonickú podobu

Zrkadlisko pred aulou SPU nadobudne pôvodnú architektonickú podobu
insert_photoTASR - Zrkadlisko pred aulou SPU (12. mája 2021).

Zrkadlisko pred aulou Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Tú si vyžiadal jeho havarijný stav a nevyhovujúca statika premostenia ako hlavného vstupu do budovy SPU, informoval prorektor pre investičný rozvoj Tomáš Tóth.

Jeden z deviatich objektov v areáli SPU, ktoré Pamiatkový úrad SR vyhlásil v roku 2014 za národnú kultúrnu pamiatku, nadobudne po ukončení rekonštrukcie pôvodnú architektonickú podobu podľa projektu z roku 1961

„Účelom stavby sú obnova zrkadliska do pôvodnej architektonickej podoby, zabezpečenie statickej únosnosti konštrukcií, vodonepriepustnosti, odstránenie nepôvodných prvkov. Premostenie bude kompletne sanované a bude doplnené o nový prvok – sklenené zábradlie,“ skonštatoval prorektor.

Stavebné práce sa začali v októbri minulého roka, ukončené by mali byť v júni. Výška nákladov dosiahne 413.868 eur s DPH.

Zrkadlisko bolo vybudované v roku 1966 podľa projektu architekta Vladimíra Dedečka a odvtedy prešlo niekoľkými úpravami. Projektovanie jeho rekonštrukcie i samotná rekonštrukcia sa realizuje pod dohľadom a v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom (KPÚ) v Nitre.

„Požiadavky KPÚ boli v navrátení zrkadliska do pôvodnej podoby, v odstránení nepôvodných prvkov – fontán, betónových ostrovčekov, nepôvodnej dlažby a obkladov, vo vrátení sa k pôvodnej farebnosti zrkadliska s použitím keramických obkladov pôvodnej veľkosti,“ povedal Tóth.

V zrkadlisku boli umiestnené ryby a korytnačky, do bazéna prilietali aj divé kačice.

„Pôvodný projekt hovorí o zrkadlisku ako o čistej vodnej ploche. Vzhľadom na to, ale aj z hygienického hľadiska, keďže v bazéne je malá hĺbka a v letnom období sú vysoké teploty, osadenie rýb ani korytnačiek do bazéna nepredpokladáme,“ uviedol prorektor.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR - Zrkadlisko pred aulou SPU (12. mája 2021).

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments