Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z domova

ZPDaOS: Agrosektor má v konkurencii najnižšiu podporu štátu

ZPDaOS: Agrosektor má v konkurencii najnižšiu podporu štátu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Agrobiznis na Slovensku trpí nedostatkom finančných prostriedkov, keďže v porovnaní s konkurenciou v Európskej únii dostávajú slovenskí poľnohospodári najnižšiu pomoc zo štátneho rozpočtu, platia najvyššie dane a odvody a z eurofondov plynú diskriminujúce podpory.

Skonštatoval to pre TASR predseda Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností (ZPDaOS) SR Milan Mišánik. Podľa neho to v sektore poľnohospodárstva vyvoláva napätie.

„Použitie podpory na bežné prevádzkové potreby bez väzby na výrobu je neopodstatnené a politické rozhodnutie presunu podpôr z druhého do prvého piliera nezabezpečí proklamované zvýšenie sebestačnosti poľnohospodárskej produkcie. Na to sme upozorňovali v stanoviskách k Spoločnej poľnohospodárskej politike (SPP) na roky 2014-2020,“ povedal predseda zväzu a pripomenul, že presun 345,46 milióna eur navrhla skupina poľnohospodárskych odborníkov, ktorí tvrdili, že to prispeje k rastu konkurencieschopnosti slovenského poľnohospodárstva.

„Posledné vyjadrenie predstaviteľov ministerstva pôdohospodárstva, že presunom došlo k výraznému podceneniu podpôr v poľnohospodársky znevýhodnených oblastiach SR a podpôr investícií a tieto nedostatky sa doriešia pri najbližšej možnej príležitosti, môžeme brať ako skromný príspevok pre utíšenie nespokojnosti. Zmena podľa nariadenia Rady EÚ je totiž možná iba raz, a to k 1. januáru 2018 po prehodnotení v roku 2017,“ zdôraznil predseda zväzu.

ZPDaOS SR neuspel ani so zásadnými pripomienkami k dokumentom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o implementácii priamych platieb a k návrhom Programu rozvoja vidieka na roky 2015 až 2020.

„Nedoriešil sa napríklad niekoľkoročný problém duplicitných platieb na pôdu, čo poctivých poľnohospodárov poškodzuje,“ skonštatoval predseda ZPDaOS SR. Poukázal aj na prepad poľnohospodárskej produkcie po roku 1990 z 3,5 miliardy na 1,7 miliardy eur v roku 2010, ktorý pokračuje.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
12 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrisato
agrisato
1. november 2015 19:06

Táto pravdivá pravda nič dobré neveští…a budeme sa ešte čudovať čo bude nasledovať!!!

marcel.sako
marcel.sako
2. november 2015 18:46
marcel.sako
marcel.sako
2. november 2015 19:12

Ako možeme chcieť od niekoho, niečo ked tomu nerozumie. Ani ja nedokožem riadiť jadrovu elektráren. Podobne je to aj v iných odvetviach národného hospodárstva. Pokiaľ budú polnohospodárstvo riadiť súčastný pseudoodporníci, ktorí nerozoznajú kravu od pšenice tak sa nikam nedostaneme. Pretože všetko je o klientelizme, rodinkárstve,úplatkoch a pod. Za 10 -20… Celý komentár »

Mako
Mako
2. november 2015 20:03

Pekne si to vystihol a ešte ty mladý ked sa chcu dostať k pôde tak všade sama beznadej. A najviac sa mi pači ked prideš do podniku ktory ma 1500 ha a pytaš od nich na začiatok fungovania 10 -20 ha a predseda sfučeny na teba pozera akoby si od… Celý komentár »

zeman
zeman
3. november 2015 8:35

Prečo stále nadávame, alebo sa vyhovárame, na EU. EU nám predsa neprikázala ako presne rozdeliť peniaze ktoré z Bruselu prídu, nezávislých hodnotiteľov neobjavil Brusel ale naše ministerstvo. Dokonca ani osobu ministra a „partu odborníkov“ okolo neho neschvaľovali v EU. Sfučený predsedovia tiež nie sú vynález Bruselu.Citujem z príspevku:“v porovnaní s… Celý komentár »

Mako
Mako
3. november 2015 12:43

Ja nenadávam ja kritizujem že EU je prinosom len pre zopar vyvolených a tym su politici a mafia ktory tie EU fondy vyžieraju obyčajny Gazda ma z toho iba prd ba čo viac ked mu nejaky projekt výjde je ešte k tomu aj zadlžený až po uši ……inak čo pride… Celý komentár »

Jozef Kernáč
Jozef Kernáč
3. november 2015 17:17

Vážení predstavitelia zväzov a komory. Vy tu nariekate ako si spoločnosť neváži polnohospodárov? Vy ktorí ste dostali takú facku akú si zaslúžite? Vy ktorí ste výkvet manažerstva polnohospodarstva a jeden z vas mal byt ministrom? Vy ktori ste bez protestu prijali za ministra chemika? Vy už nemáte právo nikoho zastupovať,… Celý komentár »

Zeman
Zeman
4. november 2015 8:54

to: Mako, že by voľby do parlamentu?

Petra
Petra
4. november 2015 13:34

Všetky samoprávne organizácie poľnohospodárov sú na nič. Vo všetkých sú tie isté poľnohospodárske podniky. SPPK chce niečo iné ako ZPDaOS alebo PKS alebo ďalšie samosprávne organizácie(je ich ako maku) a pritom zastupujú tie isté firmy. Poľnohospodári by sa mali zamyslieť načo platia členské do týchto organizácií na rivalitu medzi stavovskými… Celý komentár »

dsc
dsc
4. november 2015 19:51

Voľme SMER-SD !

Mako
Mako
4. november 2015 21:39

Zeman nedaj sa vysmiať z tými voľbamy boly tu 3 vladnuce strany a sme kde no v prdely. Pokial nezačneme tych vlastizradcov ,politickych zlodejov, mafianov a prisluhovačov Bruselu „vešat“ prepačte,zatvarať nebude tu lepšie na to dam krk.

jm
jm
9. november 2015 10:59

Kým bude existovať dotačná politika spôsobom ako je dnes tak sa oplatí mať čo najviac hektárov aby finančný prínos pre firmu bol čo najväčší. V pôvodných členských štátoch v pohode vedia žiť na mnohokrát menších výmerách ako u nás. Takže niekde je chyba. Môj názor je zrušiť dotácie , eurofondy… Celý komentár »