Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Znížené výnosy silážnej kukurice na Zemplíne

Znížené výnosy silážnej kukurice na Zemplíne
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Tohtoročné sucho ovplyvnilo výnosy poľnohospodárov aj na území Zemplína. Viacerí z nich museli v sezóne 2012 odštartovať žatvu kukurice na siláž pre strácanie jej vlhkosti o niekoľko týždňov skôr ako vlani.

“Po druhé roky sme začínali s kosením kukurice na siláž až začiatkom septembra, v tomto roku sme začali už v polovici augusta,” uviedol Ján Petro, predseda Poľnohospodárskeho družstva Choňkovce v okrese Sobrance.

Ako dodal, tohtoročný hektárový výnos zo silážnej kukurice, ktorú využíva družstvo pre kŕmenie približne 2000 kusov dobytka, ale aj prevádzku miestnej bioplynovej stanice, bude oproti pôvodným plánom oveľa menší.

“Zatiaľ sme stihli pozbierať zhruba 300 hektárov, zostáva ďalších 500. Kukurica sa javila spočiatku veľmi pekná, no sucho medzi 20. a 27. augustom spôsobilo, že výnosy budú nižšie, ako sme rátali, približne o 30 %,” konkretizoval Petro.

Predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Michalovciach Július Fazekas informoval, že tohtoročné úrody obilnín na území Zemplína boli v porovnaní so západom Slovenska o niečo lepšie. Negatívne dôsledky sucha pocítia predovšetkým spomínaní pestovatelia silážnej kukurice.

“Myslím si, že vplyvom suchého počasia je ohrozená aj úroda zrnovej kukurice,” poznamenal.

Chýbajúce zrážky v tomto období by sa mohli podľa jeho slov negatívne podpísať aj pod budúcoročnú produkciu repky olejnej na Zemplíne, ktorú zasiali poľnohospodári na svojich poliach po žatve obilnín.

“Chcelo by to výdatnejšie zrážky. Pomohlo by to osivám naštartovať sa,” uzavrel Fazekas.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments