Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

Zhruba 70 aktivistov protestovalo na mliečnej farme na Pardubicku

Zhruba 70 aktivistov protestovalo na mliečnej farme na Pardubicku
insert_photoLukáš Vincour

Zhruba 70 aktivistov v nedeľu na mliečnej farme na Pardubicku v Českej republike protestovalo proti údajne nehumánnemu chovu kráv a teliat. Areál, ktorý patrí Agrodružstvu Klas Kričeň, na výzvu vedenia družstva odmietli opustiť. Po následnom príchode polície aktivisti poslúchli výzvy na opustenie farmy a z areálu odišli.

„Teraz prebiehajú úkony na ich stotožnenie,“ povedala ČTK hovorkyňa polície Andrea Muzikantová.

Neoprávneným vniknutím na súkromný pozemok sa polícia podľa nej ďalej zaoberá.

Aktivisti si v nedeľu okolo 11.30 h sadli k vonkajším búdam v areáli farmy, v ktorých sa odchovávajú mladé teľatá. Na sebe mali jednorazové hygienické overaly a držali rôzne transparenty. Asi o 13:00 prišli zástupcovia Agrodružstva Klas, ktorí zavolali políciu. Polícia na miesto vyslala poriadkovú jednotku, celkovo zasahovalo okolo 20 policajtov. Farmu aktivisti opustili zhruba o 14.00 h.

„Zmyslom akcie je upozorniť na praktiky mliekarenského priemyslu, ktorý bežne odoberie teľatá matkám v priebehu 30 minút až 12 hodín po pôrode. Pre zvieratá je to utrpenie. Väčšina verejnosti o tom nevie,“ povedala ČTK hovorkyňa aktivistov. Svoje meno neuviedla. Zvieratá sa podľa aktivistov zneužívajú na výrobu potravín. Dnešné podujatie aktivisti podľa hovorkyne nikomu nehlásili.

Aktivisti podľa predsedu družstva Ladislava Štěpánka vnikli do uzavretého priestoru farmy a porušili pravidlá veterinárnych opatrení.

„Môžu do chovu šíriť akúkoľvek nákazu,“ povedal ČTK.

Družstvo podľa neho chová dobytok v súlade s veterinárnymi predpismi a nariadeniami Európskej únie.

„Chov je pod veterinárnou kontrolou. Každé telo má svoj životný priestor, všetko je kontrolované rámci programu welfare,“ povedal.

Agrodružstvo Klas hospodári na 3500 hektároch pôdy. V kravíne v Dolanoch chová základné stádo 700 kusov dojníc v boxovom ustajnení.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: Lukáš Vincour

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments