Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Zemetrasenia v Taliansku spôsobili farmárom značné škody

Nedávne zemetrasenia v severnom Taliansku vážne poškodili zhruba 2000 fariem a spôsobili škody približne za 705 miliónov eur. Oznámila to farmárska asociácia Coldiretti. Včerajšia informácia tak znamená zvýšenie rozsahu škôd oproti predchádzajúcim prognózam viac než o 200 miliónov eur. Predtým asociácia odhadovala škody v poľnohospodárskom sektore približne na 500 miliónov eur.

Zemetrasenia zasiahli prosperujúci región Emilia-Romagna minulý mesiac, pričom si vyžiadali 26 životov. Zničili desaťtisíce budov vrátane fariem, závodov a historických objektov.

Podľa Coldiretti škody na objektoch fariem dosahujú asi 400 miliónov eur, ďalších približne 70 miliónov eur bude potrebných na opravy poškodených závlahových systémov. Zhruba 220 miliónov eur predstavujú škody na produkcii známych talianskych syrov Parmigiano Reggiano a Grana Padano a 15 miliónov eur škody na produkcii balzamikového octu, ktorý sa vyrába práve v oblasti Modeny ležiacej v regióne Emilia-Romagna.

Navyše, prezident talianskeho zväzu priemyselníkov Confidustria Giorgio Squinzi uviedol, že dve silné zemetrasenia v máji a niekoľko po nich nasledujúcich dotrasov spôsobia odstavenie produkcie vo viacerých firmách na štyri až šesť mesiacov.

“Zasiahnutá oblasť sa na hrubom domácom produkte (HDP) podieľa zhruba 1 %, takže je tu riziko, že zemetrasenia ukroja z HDP Talianska niekoľko desatín,” povedal novinárom na konferencii v Ríme.

Navyše, vzhľadom na blížiacu sa letnú sezónu hrozí, že zemetrasenia zároveň ovplyvnia aj počty dovolenkárov, čo bude pre ekonomiku Talianska znamenať ďalšie škody.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments