Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Zeleninári: Ministerstvo vytvorilo očakávanú koncepciu bez diskusie s poľnohospodármi

Zeleninári: Ministerstvo vytvorilo očakávanú koncepciu bez diskusie s poľnohospodármi
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Dlhodobo plánovaná koncepcia hydromeliorácií je na svete, ale bez akejkoľvek diskusie s poľnohospodármi, ktorých sa bezprostredne týka. Závlahy pritom dnes fungujú len tam, kde do nich investujú z vlastných zdrojov práve pestovatelia. Poľnohospodári chcú aktívne participovať na obnove našej krajiny, systémom o nás bez nás to ale nepôjde. Podľa nich ide o snahu zachovať roky nefunkčný štátny podnik Hydromeliorácie.

Do skráteného medzirezortného pripomienkového konania sa dostala očakávaná koncepcia hydromeliorácií, na ktorej však samotní poľnohospodári nemali možnosť participovať. Predstavená im bude dnes (piatok 28. októbra) poobede a možnosť vyjadriť sa k nej majú do 2. novembra.

Po dvoch stretnutiach pracovnej skupiny pre tvorbu koncepcie obnovy a rozvoja hydromeliorácií na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR aj za účasti ľudí z praxe už poľnohospodárov ministerstvo prestalo prizývať. Vytvorilo tak verziu, ktorá v mnohých bodoch nie je v súlade s realitou a môže uškodiť našej konkurencieschopnosti na otvorenom európskom trhu.

„Absolútne nerozumieme konaniu ministerstva, ktoré vytvára dôležité koncepcie na najbližšie roky bez konzultácie s tými, ktorí sa ňou majú riadiť. Nemáme šancu naštudovať si nové odborné materiály len za pár dní. Je neprípustné, že nám tak dôležitú koncepciu idú predstaviť až po tom, čo išla do medzirezortného pripomienkového konania,“ kritizuje konanie ministerstva pôdohospodárstva Jozef Šumichrast, predseda Zemiakarského a zeleninárskeho zväzu SR.

Čerpacie stanice a rozvodná sieť sa dnes využíva iba tam, kde do nich investujú len poľnohospodári. Extrémne sucho je realitou a bude sa opakovať aj v ďalších rokoch, preto sú závlahy v našej krajine nutnosťou.

„Závlahy musíme dostať tam, kde je po nich reálny dopyt zo strany poľnohospodárov a ktorí sú ochotní a schopní do nich investovať aj vlastné zdroje. Podniky, ktoré využívajú závlahy, totiž pestujú práve tie plodiny, ktorých chceme na našom území viac,“ vysvetľuje predseda Zemiakarského a zeleninárskeho zväzu SR Jozef Šumichrast.

Toto konanie si poľnohospodári vysvetľujú ako opätovnú snahu zachovať aktuálny nefungujúci štátny podnik Hydromeliorácie.

Po medializovaní sporného projektu ministerstva pôdohospodárstva a štátneho podniku Hydromeliorácie na čistenie odvodňovacích kanálov v celkovej hodnote 30 mil. eur ostali tieto financie nevyčerpané.

„Týchto 30 miliónov sme navrhovali využiť práve v rámci koncepcie hydromeliorácií, aby boli reálne využité napríklad na závlahy. O vodu je veľký záujem, preto by sme mali efektívne podporovať tých, ktorí majú úprimný záujem ju pri podnikaní na pôde aj využiť,“ uzatvára predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.

Autor článku: Tlačová správa - Zemiakarsky a zeleninársky zväz SR Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments