Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Záujem o zelenú naftu je enormný. Na podanie žiadosti zostáva už len pondelok

Záujem o zelenú naftu je enormný. Na podanie žiadosti zostáva už len pondelok
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - príprava krmovín

Hoci sa ešte začiatkom roka rátalo s vyplatením peňazí počas leta, poľnohospodárska zelená nafta mieri do finále až teraz. Na podanie žiadosti ostávajú posledné dni.

Tak ako vlani

Pôdohospodárska platobná agentúra pripomína žiadateľom, že o štátnu pomoc vo forme úľav na environmentálnych daniach môžu požiadať najneskôr v pondelok 19. septembra 2022. Po tomto termíne bude systém ITMS2014+ uzavretý  a žiadateľovi nebude umožnené podať si žiadosť,“ zdôrazňuje Pôdohospodárska platobná agentúra.

Žiadosti je možné predkladať poštou s overenými podpismi, alebo elektronicky, a to do pondelňajšej polnoci. Termín je podobný, ako v minulých rokoch. Vlani žiadatelia podávali žiadosti do 17. septembra, predvlani o deň dlhšie. Mnohí pritom ešte pred časom počítali s tým, že peniaze zo zelenej nafty sa k nim tento rok dostanú skôr.

Ministerstvo pôdohospodárstva ešte začiatkom apríla listom poľnohospodárov informovalo o pripravovaných pomociach pre sektor. V dokumente uviedlo, že so zelenou naftou pre poľnohospodárov sa ráta v termíne 15. júla 2022. Hoci nešlo o záväzný dokument, mnohí agropodnikatelia sa mu potešili – skoršie získanie peňazí znamenalo v čase výrazného rastu cien krmív či palív možnosť lepšie preklenúť ťažké časy.

Tento druh podpory je naviazaný na splnenie dvoch kľúčových faktorov. Na daňové priznanie kvôli posúdeniu, či žiadateľ nie je podnik v ťažkostiach a druhým faktorom je ukončenie kampane vyplácania priamych platieb, ktoré má termín 30. júna. Aj napriek analýze možného urýchleného vyplatenia by sme predčasným spustením mohli vylúčiť niektoré subjekty, čo nie je naším cieľom. Preto vyhlásenie podpory zostáva v pôvodnom termíne,“ uviedlo na margo nesplnenia pôvodného plánu ešte pred letom ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Vlani poľnohospodári požadovali 26, teraz 31 miliónov

Systém pre podávanie žiadostí o zelenú naftu napokon PPA otvorila 18. augusta. V piatok (16.9) evidovala asi dva a pol tisíc žiadostí.

Výška požiadavky obsiahnutá v týchto žiadostiach je 31 403 977,18 eur, pričom limit na toto opatrenie je 32 000 000 eur,“ spresnila Pôdohospodárska platobná agentúra.

Dobrou správou je, že balík peňazí je teda vyšší, ako s ním pôvodne rátal rezort na jar. V aprílovom liste poľnohospodárom rezort avizoval sumu 26 miliónov eur. Ide približne o sumu, ktorá bola v minulých rokoch v rámci opatrenia aj vyčerpaná.

Napríklad vlani poľnohospodári celkovo požiadali o sumu 26,4 milióna eur, predvlani 25,7 milióna eur. Tento rok pritom už priebežné počty avizujú vyšší záujem o peniaze. Celková čiastka bude známa až počas budúceho týždňa, keď budú spracované všetky žiadosti, vrátane tých, ktoré budú doručené poštou.

„Žiadosti sú spracovávané priebežne a po ich doručení na adresu PPA sú automaticky v systéme ITMS2014+ overované podmienky poskytnutia štátnej pomoci. Odporúčame žiadateľom o zelenú naftu sledovať svoju e-mailovú adresu a notifikácie zasielané zo systému ITMS2014+ v prípade, že ich žiadosť je vrátená na doplnenie z dôvodu zistených nedostatkov,“ apeluje Pôdohospodárska platobná agentúra.

K peniazom by sa poľnohospodári mali dostať v decembri tohto roka. Rezort pôdohospodárstva už v minulých mesiacoch avizoval, že sa pri vyplácaní pokúsi o najskorší možný termín a vyplatenie podpôr nebude odďaľovať.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - príprava krmovín

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anna Maria Budz
Anna Maria Budz
18. september 2022 16:38

To “hnutie” nás už neskutočne podceňuje a spolieha sa na našu krátku pamäť. Môžme len dúfať,že nie všetci sme zabudli! Veď za toto riešenie získala PPA cenu ITAPA v roku 2019! A tato partia ešte nič nepriniesla! Predpovedám tejto dotacii dlhy život tak ako Dobytčej jednotke z roku 2007(platí po… Celý komentár »

Fero
Fero
19. september 2022 5:22
Odpoveď na  Anna Maria Budz

Píšete ako nejaký Tatár, ktorému nie je rozumieť a ktorý strieľa od pása kudykam……..
Čo bolo vlastne cieľom toho vášho komentu ⁉️

Sedliak
Sedliak
18. september 2022 17:09

No veru!!!
S tou našou pamäťou je to ozaj “desivé”!!!
Len, aby nás všetkých nedobehla karma …!!!
Je to ozaj ako v epizóde z Harry Pottera!!!
Ešte aj jeho meno sa bojíme vysloviť – Voldemort.

Jedu kolem
Jedu kolem
19. september 2022 19:24

…už aj v diskusii sa kabáti:-)?