Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Žatva sa už skončila v 14 regiónoch Slovenska

Žatva sa už skončila v 14 regiónoch Slovenska
insert_photoarchív - poľnoinfo.sk

Tohtoročná žatva sa už skončila v 14 regiónoch Slovenska. V porovnaní s vlaňajškom má zber obilia zhruba dvojtýždenný predstih a v súčasnosti sa presunul na sever. Vyplýva to z dispečingu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) k 3. augustu 2009.

Najviac pokročil podľa informácií SPPK zber repky olejnej, u ktorej zožali poľnohospodári už takmer 92 % pestovateľských plôch. Priemerná hektárová úroda vychádza na 2,37 tony (t) a je približne o 12 % nižšia ako pred rokom. V skladoch sa nachádza už viac ako 365.000 t repkového semena, čo prevyšuje potreby vnútorného trhu a vytvára predpoklady aj na export tejto komodity.

Z plochy 380.00 hektárov (ha) pšenice sa už pozbieralo takmer 333.000 ha, teda vyše 87 %. Hektárový priemer 4,05 t je medziročne nižší o 0,82 t.

Do pokročilého štádia sa dostal aj zber jačmeňov, kde na kombajny čaká ešte necelých 14 % výmery. Priemerná hektárová úroda 3,39 t zaostáva za vlaňajškom o 0,79 t. Ako dodáva SPPK, pokiaľ ide o sladovnícke jačmene, spracovatelia by mali na tuzemskom trhu nájsť dostatočnú ponuku, hoci kvalita nemusí byť vo všetkých regiónoch vyrovnaná.

Plochy raže sú zozbierané približne na 57 % a ovsa len na 27 %, ale na tieto komodity pripadá len 2,6 % a 2,2 % z celkovej výmery hustosiatych obilnín, ktorá v tomto roku predstavuje 767.981 ha.

Naďalej sa potvrdzujú predpoklady medziročného poklesu obilnej produkcie. Doterajšia úroda je nižšia ako vlani o 11 % u pšenice a až o 18 % u jačmeňa. “Napriek tomu však ani v tomto prípade nebude ohrozená potravinová bezpečnosť Slovenska či zdroje kŕmneho obilia pre živočíšnu výrobu,” tvrdí SPPK. Tá sa podľa komory dostala do takého útlmu, že jej požiadavky na krmovinovú základňu neustále klesajú.

“Aj v dôsledku toho sa tona kŕmneho obilia momentálne predáva približne po 80 eur (2410 Sk) za tonu, čo poľnohospodári považujú za nedôstojné. Predaje zatiaľ nie sú veľké, lebo ani potravinárske zrniny sa nespeňažujú podľa predstáv pestovateľov,” informoval predseda SPPK Vladimír Chovan.

“Pestovatelia hovoria v súvislosti so situáciou na trhu o výsmechu svojej práce,” uviedol ďalej Chovan. Obchodníci s obilím poukazujú na dostatočné zásoby z vlaňajšej nadpriemernej úrody i na otvorenosť európskeho a svetového trhu. Určujúca z hľadiska tvorby ceny nie je produkcia, ale celková spotreba.

Poľnohospodármi očakávané cenové oživenie podmieňuje v priestore Európskej únie úspešný export do tretích krajín, ktoré sa zatiaľ snažia využívať minuloročné zásoby lacného obilia. Realizačné ceny slovenských pestovateľov navyše znižujú pomerne vysoké prepravné náklady vo výške 30 eur (903,78 Sk) až 35 eur (1054,41 Sk) za tonu do námorných prístavov, kde sa uskutočňuje svetový obchod.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments