Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Žatva pre počasie mešká

Žatva bude aj so zahraničnými kombajnmi
insert_photoKomAgrartechnik, s. r. o.

Zatiaľ čo po iné roky už na poliach najmä na juhu krajiny vidieť vo veľkom kombajny, tento rok ide zatiaľ skôr o ojedinelý jav. Žatva, ktorá sa na juhozápade Slovenska rozbieha už počas júna, sa tento rok pre počasie posúva. Príčinou sú aj dažde a búrky, ktoré zmočili polia v uplynulých dňoch, ako aj sucho, ktoré pestovateľov trápilo od začiatku roka.

„Niektorí naši pestovatelia zo Žitného ostrova nás informovali, že v malom už začali žať. Ide najmä o ozimný jačmeň. Naozaj zatiaľ hovoríme len o malých výmerách. Žnú najmä tí, ktorí ozimný jačmeň potrebujú ako krmivo do svojej živočíšnej výroby. Zatiaľ sa žatva do plného prúdu nedostala,“ uviedla predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová.

Podľa jej slov mnoho poľnohospodárov musí desikovať porasty. Na niektorých miestach pre silné zrážky dlhšie stála voda.

„U repky to podľa pestovateľov nevyzerá dobre. Je riedka a nízka. Úroda bude asi len jeden a pol tony z hektára. U slnečnice zas poľnohospodári pozorujú, že začala kvitnúť, čo zatiaľ nie je dobré, pretože nemá vhodnú výšku a  hlavu, akú by mala mať,“ dodala Patasiová.

Problémy, podľa nej, pestovatelia nezaznamenali v kukurici. Pri pšenici sú však ťažkosti so zrelosťou.

„Jeseň bola nepriaznivá, zima v podstate nebola a vedľajšie výhonky sa neskoro odnožili. Preto sú klasy, ktoré už sú zrelé a niektoré sú stále úplne zelené. To bude mať vplyv aj na výnosy z hektára,“ dodala Helena Patasiová.

Nebude rekordný ani najhorší

Agropodnikatelia združení v skupine Sanagro nateraz väčšie problémy s výnosmi nepredpokladajú. Žať začnú až asi o dva týždne.

„Začiatok žatvy sme stanovili zatiaľ na 10. júla. Začneme na našich poliach v okolí Hlohovca,“ vysvetlil Tomáš Kohút, generálny riaditeľ Sanagro.

V okolí Hlohovca má skupina svoje najjužnejšie polia, zvyšné sú v okolí Senice a na Turci.

„Tento termín nie je najneskorší, na druhej strane sme určite v minulosti začali žať aj skôr. Čo sa týka vplyvov počasia, v okolí Hlohovca sme na menších výmerách zaznamenali škody suchom aj mrazom. Vcelku môžeme povedať, že tento rok určite nebude rekordný, ale zas nebude ani úplne najhorší,“ dodal Kohút.

Autor článku: Roland Bystrický
Zdroj obrázku: KomAgrartechnik, s. r. o.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments