Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Kvízy Z domova

Žatevný kvíz: Od kosy po obilný kombajn

Žatevný kvíz: Od kosy po obilný kombajn
insert_photoTASR/Koloman Cích - Na archívnej snímke z 3. júla 1970 žatva na južnom Slovensku. Medzi prvými na Slovensku začali žať ozimnú repku poľnohospodári v okrese Dunajská Streda, ktorí v tomto roku pestovali túto plodinu na ploche 861 ha. Úroda je dobrá, čo umožní celookresný priemer 17,8 q z jedného hektára nielen splniť, ale i prekročiť. Na snímke Ladislav Bittera s pomocníkom Jánom Bartálom mlátia repku na JRD Báč.

Nenahraditeľnými strojmi v období žatvy sú kombajny. História ich používania je relatívne krátka. Viete kto skonštruoval prvý kombajn? Ktorá značka vstúpila na náš trh ako prvá? Kedy prekročil počet kombajnov na Slovensku sto kusov? Ako sa kombajny inovovali v ostatných desaťročiach? Skúste si náš kvíz.

Od ktorého historického obdobia je doložené používanie kosy ako nástroja roľníka v Európe?
S príchodom priemyselnej revolúcie bola namáhavá ručná práca nahradená strojmi, čomu sa nevyhlo ani poľnohospodárstvo. Prvými poľnohospodárskymi strojmi pri zbere obilia boli prstové poťahové kosačky. V ktorom roku získal patent na tento stroj americký vynálezca Cyrus Hall McCormick, ktorý je považovaný za zakladateľa amerického poľnohospodárskeho strojárenstva?
Dôležitým krokom k mechanizácii žatevných prác bolo skonštruovanie stroja, ktorý nielen žal obilie, ale vytváral z neho aj snopy. Ako sa volá tento stroj?
Pred vynálezom mláťačky sa mlátilo obilie ručne cepmi, čo zaberalo asi jednu štvrtinu ročného objemu poľnohospodárskych prác. V ktorom storočí bola vynájdená mláťačka?
V ktorej krajine bol skonštruovaný prvý použiteľný obilný kombajn?
S akým konštrukčným riešením prevládali obilné kombajny po skončení II. svetovej vojny z hľadiska trakcie?
Kto bol výrobcom historicky prvého kombajnu oficiálne skúšaného v Československu?
V ktorom roku, podľa dostupných štatistických údajov, prekročil počet obilných kombajnov na Slovensku počet 100 ks?
V roku 1975 uviedla na trh firma New Holland kombajn TR70 so zásadne novým pracovným ústrojenstvom. O aký typ pracovného ústrojenstva sa jednalo?
Zásadný zvrat v nasadení obilných kombajnov v Československu nastal od roku 1961 dodávkami obilných kombajnov typu SK-3 a SK-4. Z ktorej krajiny boli tieto kombajny dovezené?
Koľko kusov nových kombajnov bolo na Slovensku prihlásených do evidencie v roku 2021?
V roku 2002 uviedla na trh firma John Deere systém automatického navádzania AutoTrac, ktorý umožňuje automatická riadenie obilného kombajnu po poli. Čo je základom pre jeho fungovanie?
Zobraziť odpovede
Skontrolovať odpovede

Autor článku: Milan Róžik s použitím dostupnej literatúry
Zdroj obrázku: TASR/Koloman Cích - Na archívnej snímke z 3. júla 1970 žatva na južnom Slovensku. Medzi prvými na Slovensku začali žať ozimnú repku poľnohospodári v okrese Dunajská Streda, ktorí v tomto roku pestovali túto plodinu na ploche 861 ha. Úroda je dobrá, čo umožní celookresný priemer 17,8 q z jedného hektára nielen splniť, ale i prekročiť. Na snímke Ladislav Bittera s pomocníkom Jánom Bartálom mlátia repku na JRD Báč.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments