Zadajte hľadaný výraz

Lesníctvo Z domova

Zástupcovia európskych regiónov hovorili o budúcnosti a ochrane lesov

V rámci prvej etapy projektu s názvom Future Forest – Budúcnosť lesov, na ktorý získalo OZ Pre edukáciu Sabinova 175.000 eur (5,27 milióna Sk) z programu INTERREG – IVC, sa na východnom Slovensku v týchto dňoch koná posledná z naplánovaných študijných ciest zástupcov zúčastnených európskych regiónov.

“Je to v podstate partnerstvo regiónov, ktoré si vymieňajú názory na to, ako by sa európske lesy mohli prispôsobiť zmene klímy využitím prírodných inovatívnych riešení. Rovnako sa venujú aj znižovaniu rizík, ktoré prinášajú klimatické zmeny, predovšetkým povodniam, suchám, požiarom a erózii pôdy,” uviedla dnes pre TASR koordinátorka projektu Svetlana Pavlovičová.

Študijná cesta účastníkov je zameraná na oboznámenie sa s druhmi lesných porastov na Slovensku, ukážky z praxe v oblasti starostlivosti o dreviny a prezentáciu nových postupov v hospodárení s lesmi. V tejto súvislosti navštívili Mestské lesy v Košiciach, Lesy v Sabinove a Lesné škôlkarské stredisko vo Veľkom Šariši

Projekt sa začal v októbri minulého roka, potrvá do 30. septembra 2011 a zapojilo sa doň 7 európskych regiónov. Okrem východného Slovenska je to región Brandenburg v Nemecku, Katalánsko v Španielsku a oblasti z Walesu, Francúzka, Bulharska a Lotyšska. Realizácia je rozdelená do troch etáp. V rámci prvej sa uskutočňujú terénne študijné pobyty. Ich vyvrcholením bude konferencia, ktorá sa bude konať začiatkom budúceho mesiaca v Barcelone.

“Na nej sa chceme zaoberať predovšetkým kontroverznými nárokmi lesníkov a ochranárov prírody, ktoré by sme mali prekonať, keď sa naše lesy adaptujú na klimatické zmeny. A chceme poukázať na úlohu 100.000 súkromných vlastníkov lesov v Európe, ktorí ponúkajú mnoho služieb,” spresnila koordinátorka projektu.

Po konferencii by mala nasledovať séria seminárov a workshopov zameraných na výmenu praktických skúseností. Tretia fáza projektu počíta s vypracovaním návrhov, ktoré majú byť odporúčaniami pre prípravu legislatívy V jednotlivých krajinách.

Lesy podľa Pavlovičovej prinášajú mnoho ekonomických, environmentálnych a sociálnych výhod. Zohrávajú dôležitú úlohu v oblasti biodiverzity, miestnej klimatickej regulácie, ochrany pôdy, vodného hospodárstva a zdravého životného prostredia. Preto je nutné na tieto skutočnosti neustále upozorňovať nielen odbornú ale i laickú verejnosť.

“Treba pripomenúť, že Európska únia na túto oblasť vyčleňuje nemalé finančné prostriedky, a preto by sa mali majitelia lesov, prípadne ich správcovia, snažiť získavať nenávratné finančné zdroje. Tie nepochybne môžu pomôcť nielen pri zveľaďovaní lesných porastov, ale aj pri ich ekonomickom zhodnocovaní, či už v oblasti spracovania dreva alebo v agroturistike,” konštatovala Pavlovičová.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments