Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Zásoby v USA klesnú na 15-ročné minimum

Zásoby v USA klesnú na 15-ročné minimum
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zásoby obilia v Spojených štátoch klesnú v agrárnom roku 2010/11, ktorý sa začal 1. júla, na najnižšiu úroveň za posledných 15 rokov. V piatok (10.9.) informovalo o tom americké ministerstvo poľnohospodárstva. Bude to dôsledok silného dopytu po ňom na svetovom trhu, ale aj sucha, ktoré mierne zasiahlo niektoré obilninárske oblasti USA.

Americké zásoby obilia klesnú na 28,4 milióna ton a budú tak asi o 20 % nižšie ako na konci poľnohospodárskeho roka 2009/10. Naposledy boli jeho zásoby v Spojených štátoch nižšie v roku 1995/96. Ministerstvo predpokladá, že krajina vyvezie 34 miliónov ton obilia, čo bude medziročne o 4 % viac.

V USA sa tento rok očakáva úroda obilia okolo 334 miliónov ton. V porovnaní s predchádzajúcou prognózou to však bude len asi o 2 % menej. V dôsledku neúrody obilia v rôznych častiach sveta jeho cena v auguste vzrástla o 17 % a v novom agrárnom roku stúpla už o 40 %.

Ministerstvo odhaduje, že sa na svete urodí 643 miliónov ton pšenice. Výšku jej úrody znížilo už štvrtý mesiac po sebe. V Rusku sa jej dostane do skladov o 2,5 milióna ton a v Európskej únii o 2,4 milióna ton menej, než uvádzala augustová prognóza ministerstva. Úroda pšenice na svete bude najnižšia za posledné tri roky.

Strategické zásoby pšenice na svete v novom agrárnom roku dosiahnu 177,79 milióna ton a budú asi o 2 % vyššie ako na konci uplynulého júna.

Úroda ryže na svete má však dosiahnuť rekordných 454,6 milióna ton. Jej zásoby vzrastú na najvyššiu úroveň od roku 2004.

Informovala o tom agentúra AP.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments