Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Zanedbávanie sektora sa vracia zvyšovaním cien potravín

Zanedbávanie sektora sa vracia zvyšovaním cien potravín
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Róbert Fico pri otváraní mliečneho automatu v Topoľčanoch.

Poľnohospodárstvo je pre súčasnú pravicovú vládu zbytočným sektorom a prvou obeťou jej doterajších krokov. Tento prístup sa Slovensku teraz vracia v podobe výrazného zvyšovania cien potravín, vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii predseda najsilnejšej opozičnej strany Smer-SD Robert Fico.

“Čo sa deje okolo potravín má aj vonkajšie faktory, ale podstatnou mierou k tomu prispieva vláda Ivety Radičovej tým, že považuje poľnohospodárstvo za zbytočný sektor,” myslí si expremiér.

Dokazujú to napr. také kroky ako zníženie priamych platieb pre poľnohospodárov o 40 miliónov eur, štátnej pomoci o 30 miliónov eur, zrušenie cenovo zvýhodnenej červenej nafty či likvidácia 6-% sadzby DPH na predaj potravín z dvora.

Slovensko sa podľa neho musí vrátiť k myšlienke potravinovej bezpečnosti.

“Návrat k potravinovej bezpečnosti a rozhodnutiam, aby slovenskí poľnohospodári boli schopní konkurovať zahraničiu, je naša odpoveď,” konštatoval.

V tejto súvislosti priblížil viaceré iniciatívy, ktoré sa jeho strana bude snažiť presadiť v marci na mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR.

Smer-SD podľa svojho predsedu považuje za hrubú chybu, že súčasná vláda zrušila zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch a mala by sa k nemu opäť urýchlene vrátiť.

“Okrem návrhu zníženia DPH na 19 % ideme aj s návrhom na opätovné zavedenie 6-% sadzby na predaj potravín z dvora,” avizoval Fico.

“Ďalej chceme vyzvať vládu, aby prehodnotila svoje rozhodnutie znížiť priame platby a štátnu pomoc pre poľnohospodárov, ako aj likvidáciu zvýhodnenia červenej nafty,” pokračoval expremiér.

Bez toho je podľa neho konkurencieschopnosť slovenských poľnohospodárov definitívne “zakopaná”.

“Toto je naša odpoveď, ako zabrániť zvyšovaniu cien potravín na Slovensku,” zdôraznil Fico s tým, že bez razantných krokov dôjde už v blízkej budúcnosti k ďalšej vlne zdražovania.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Róbert Fico pri otváraní mliečneho automatu v Topoľčanoch.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
25. február 2011 4:25

Je pravdou, že pravicová vláda nikdy nemala vrúcny vzťah k poľnohospodárom a sektoru ako takému. Dôkazom sú jej opatrenia voči nám: zrušenie červenej nafty, zníženie platby VDJ na polovicu, štátna pomoc z ktorej sa na kontrolu úžitkovosti, poistné a ďalšie opatrenia nepôjde skoro nič. Najväčšou pohromou je ten “humanitárny pracovník”… Celý komentár »

Anonym
Anonym
25. február 2011 10:39

Tak toto sa mi paci. Myslite splnomocnenca pre hydinu ako ho na portáli nazvali?Radsej dva suche a neurodne roky ako tohto “odbornika”.

Anonym
Anonym
25. február 2011 14:20

Ste presvedčený, že zachovanie červenej nafty a ostatných vami spomínaných opatrení by znamenalo lacnejšie potraviny? Možno plnšie peňaženky poľnohospodárov,ale rozhodne nie lacnejšie potraviny. Okolité krajiny by ich skúpili a ceny by sa znova vyrovnali. Poľnohospodár nech nedôstojne nežobre o podpory, ale dostáva poctivú, trhom vytvorenú cenu cenu za svoje produkty.… Celý komentár »

Anonym
Anonym
25. február 2011 16:07

Neurazte sa, ale z Vašej odpovede je zrejmé, že ste spotrebiteľ poľnohospodárskych produktov, teda konzument a nie človek, ktorý sa poľnohospodárstvom denno-denne živý. Inak by ste nemohli napísať to,čo ste napísali. A teraz si veľmi dobre zapamätajte to, čo napíšem v nasledujúcej vete. Garantujem Vám, že ceny potravín v nasledujúcich… Celý komentár »

Anonym
Anonym
25. február 2011 23:18

Oceňujem slušný a vecný tón vašej reakcie. Napriek tomu som presvedčený, že sa mýlite. Červená nafta a ostatné môžu znížiť výrobné náklady slovenských producentov. Ceny komodít sa ale tvoria na medzinárodných trhoch. Budete svoje produkty predávať pod cenu, preto, že ste vďaka podporám mali nízke náklady? Ste samaritán? Neverím, vaši… Celý komentár »