Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Zamestnanci sú zodpovední voči sebe aj zvieratám

Zamestnanci sú zodpovední voči sebe aj zvieratám
insert_photoTASR

Aj napriek napredujúcej epidémii a pribúdajúcim prípadom ochorenia Covid-19, chovatelia dojníc situáciu zatiaľ zvládajú.

 „Faktom je, že pre pandémiu koronavírusu sa znížil počet zamestnancov v agropotravinárskych podnikoch približne o 20-30 percent. Dôvodom je to, že niektorí pracovníci odišli na PN, OČR a podobne. Situácia je iná od prípadu k prípadu. Z krátkeho telefonického prieskumu vieme, že napríklad na Liptove je bez problémov zabezpečená prevádzka a chov zvierat. Podniky majú zriadené ubytovacie kapacity pre prípad karantény. Majú vytvorené pracovné tímy – ak by vypadol jeden tím, môže ho nahradiť druhý. Liptovskí poľnohospodári hovoria, že zamestnanci sú veľmi zodpovední a vidia zvýšenú zodpovednosť voči zvieratám, o ktoré sa musia denno-denne starať. Na Liptove výpadok pracovníkov v živočíšnej výrobe neavizujú,“ uviedla hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Naprieč celým Slovenskom sa poľnohospodári pripravujú na výpadok

Situácia je zatiaľ na Slovensku pomerne dobrá. Viaceré podniky však hlásia dopyt po zamestnancoch v živočíšnej výrobe. Niektorí ich chcú ako rezervné sily, iným sa pracovníkov dlhodobo nedarí zohnať.

„Problémová situácia samozrejme môže byť práve u tých agropodnikateľov, ktorí mali problém s množstvom pracovníkov aj pred koronavírusom – dnes sa im táto situácia, pochopiteľne, zrejme zhoršila,“ dodala Holéciová.

Naprieč celým Slovenskom sa poľnohospodári pripravujú na možný budúci výpadok väčšieho počtu zamestnancov.

„Už robíme rôzne záložné plány také, že napríklad budú musieť ísť ošetrovať aj traktoristi, poprípade aj technicko-hospodárski pracovníci. To znamená, že nie je vylúčené, že v prípade potreby pôjdu dojiť aj zootechnici,“ uviedol Ján Lajda z Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU.

Zmena v Zákonníku práce narážajú na odbory

Na možné problémy upozorňuje Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka už niekoľko týždňov. Zatiaľ sa vypočutia a naplnenia požiadaviek nedočkal. Žiada najmä uvoľnenie limitov pre prácu nadčas a pre prácu na dohodu, ako aj oslobodenie tejto práce od odvodov. Ide však o zmeny v Zákonníku práce, ktoré podľa ministerstva práce musia prerokovať aj odbory. Tie sú však sčasti proti.

„Už teraz sme lídrami v EÚ v nadčasovej práci, nočnej práci, v práci počas neštandardných časov. Nateraz máme v našom ZP dostatočný zákonný rozsah nadčasovej práce. Samozrejme, čo sa týka odvodového zvýhodnenia, sme pripravení o tom rokovať,“ uviedla hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Martina Némethová.

Na stôl zákonodarcov sa zatiaľ žiadny z návrhov v podobe legislatívneho návrhu či opatrenia krízového štábu zatiaľ nedostal.

„My chceme s ľuďmi vykonávať nadčasy len na základe vzájomnej dohody, a oni by to aj urobili, lebo chápu, že tú prácu treba vykonať,“ oponoval Alexander Pastorek, predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

Zväz aj naďalej plánuje podnikať kroky smerujúce k presadeniu požiadaviek, aby bol chod živočíšnej výroby udržaný aj v čase vrcholu epidémie u nás. Odborníci jej príchod predpokladajú v júli.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments