Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Začali s jarnými prácami o tri týždne skôr

Začali s jarnými prácami o tri týždne skôr
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodári v Plzenskom kraji v Českej republike začali vďaka teplému počasiu s jarnými prácami o tri týždne skôr ako v minulých rokoch. Ak sa nestane nič neočakávané, skôr by mohla začať aj žatva.

V Plzenskom kraji takáto situácia asi ešte nikdy nebola, povedal ČTK predseda krajskej Agrárnej komory Jaroslav Šíma, ktorý je aj predsedom predstavenstva Oseckej poľnohospodárskej a obchodnej spoločnosti.

“Takúto zimu si nepamätám, aby obilie takto žilo. Hovorí sa síce, že pšenica rastie aj v zime, keď sú teplé dni. Tých ale bolo túto zimu veľmi veľa,“ uviedol.

Zima bola bez mrazov, bez vymŕzania a bolo aj menej zrážok ako vlani.

“Obilie v zime žilo a čakalo na každú živinu,” povedal.

Osecká firma už má prihnojenú repku a začala hnojiť ozimný jačmeň.

Spodnej vody je opäť menej, v regióne Plzne nebol žiadny sneh. Nedostatok vlahy podľa Šímu zatiaľ nevadí, ale dôležitý bude apríl a máj. Ak by ešte prišli mrazy, nebolo by to pre poľnohospodárov dobré.

“Otázka je, čo by to urobilo s korienkami,” povedal Šíma.

Obilie podľa poľnohospodárov už odnožuje.

“Už v zime bolo vidieť, ako žilo. Nebolo tak šedivé ako v minulých rokoch. To bolo vidieť aj na záhradách, ja som nemal trávnik nikdy tak zelený,“ uviedol predseda krajskej Agrárnej komory.

Pokiaľ bude počasie ďalej podobné a nenastanú veľké teplotné výkyvy, tak by mohla začať žatva skôr ako v minulých rokoch, možno o týždeň i viac. Teoreticky už koncom júna.

“Ale to sme zatiaľ v chimérách a strieľame od boku,” dodal Šíma.

 

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments