Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Začal sa samozber jahôd, ovocinári hovoria o slabej sezóne

 Začal sa samozber jahôd, ovocinári hovoria o slabej sezóne
insert_photoTlačový odbor Európskej komisie

Už niekoľko dní lákajú ovocinárske spoločnosti v okrese Partizánske na samozber jahôd. Jahody vystlané slamou ponúkajú v Ostraticiach, Návojovciach i v Žabokrekoch nad Nitrou. Ovocinári sa však zhodujú, že tohtoročná sezóna nie je pre nich veľmi priaznivá.

“Jednoznačne môžem povedať, že je to za posledných možno štyri až päť rokov najhoršia sezóna,” podotkol Štefan Babiš, vedúci výroby firmy Bioplant, s.r.o., ktorá ponúka jahody v Ostraticiach. Dôvodov je podľa jeho slov niekoľko. Výrazne suchá jeseň, kedy sa začínajú tvoriť kvetné základy s nedostatkom zrážok, ale jahodám podľa jeho slov uškodili aj jarné mrazy.

“Po minulé roky sa nám nestávalo, že by sme prvú sobotu, resp. ten prvý týždeň už mali vyzbierané. Teraz sme v pondelok otvorili a štvrtok to bolo úplne vyzbierané. Najväčšie tržby mávame prvý víkend, no ten tohtoročný sme mali zatvorené, lebo bol nedostatok jahôd,” dodal Babiš.

Na samozber v Ostraticiach sú verejnosti k dispozícii 10-hektárové polia, jahody sú vystlané slamou, cena za kilogram je 1,3 eura. Za takú istú cenu ponúka jahody v neďalekých Návojovciach aj ovocinárska spoločnosť Fructop. Zber sa tu začal už v sobotu 26. mája, no aj tu tržby naznačujú slabšiu sezónu.

“Po iné roky máme zber sedem týždňov a teraz sa bojím, že my po nejakých dvoch – troch týždňoch skončíme,” podotkla pracovníčka spoločnosti Fructop Antónia Marková. Dôvodom nižšej úrody je podľa jej slov jednoznačne počasie – veľké mrazy v zime, ale aj prekvapivý mráz v máji tohto roka.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Tlačový odbor Európskej komisie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments