Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Za rok vzrástli ceny pšenice o 88 percent

Za rok vzrástli ceny pšenice o 88 percent
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

V utorok (16. novembra) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Aktuálne ceny potravinárskej pšenice triedy E na západnom Slovensku dosiahli 205 eur za tonu a tým sa už druhýkrát tento rok dostali nad úroveň 200 eur za tonu. Podľa predpokladu CBV by ceny tejto komodity nemali klesnúť pod dvesto eur ani v krátkodobom /dva týždne/ ani v dlhodobom /tri mesiace/ horizonte. Rozdiely v speňažovaní produkcie medzi regiónmi Slovenska prakticky neexistujú. Ceny potravinárskej pšenice vzrástli za posledných 12 mesiacov o 88 percent.

Kŕmnu pšenicu zhodnocujú poľnohospodári na západnom Slovensku na úrovni 169 eur za tonu. Rozdiely v speňažovaní produkcie sú medzi regiónmi minimálne. Najnižšiu sumu dostanú za kŕmnu pšenicu hospodári zo stredného Slovenska a to 164 eur za tonu. Ceny tejto komodity vzrástli za rok o 90 percent a CBV predpokladá ďalšie upevnenie hodnoty tejto kŕmnej obilniny.

Ceny kŕmnej kukurice na západnom Slovensku dosahujú 175 eur za tonu. Ide o najnižšiu cenu v rámci regiónov Slovenska. Najviac dostávajú za kŕmnu kukuricu poľnohospodári na východnom Slovensku a to 182,5 eur za tonu. CBV predpokladá mierny nárast cien z krátkodobého i z dlhodobého hľadiska. Za obdobie posledných dvanástich mesiacov vzrástli ceny kukurice o 77 percent.

Podľa CBV dosiahla repka tento rok vôbec prvýkrát úroveň 400 eur za tonu. Predpoklad ďalšieho nárastu cien existuje i do budúcnosti a rozdiely medzi regiónmi neexistujú. Za posledný rok vzrástli ceny tejto olejniny o 65 percent.

Ceny slnečnice rastú podobne ako ceny repky a v súčasnosti sú na úrovni 410 eur za tonu. Cena by mala rásť i v nasledujúcom období a tým posilniť už teraz výrazný nárast cien za posledných rok, ktorý dosiahol 110 percent.

Ostatné komodity:

Jačmeň sladovnícky (západné Slovensko) – 201,5 eur za tonu, čo je nárast o takmer 14 eur za posledné dva týždne. V horizonte dvoch týždňov sa predpokladá nárast cien o približne 8,5 eur.

Jačmeň kŕmny (západné Slovensko) – 166,25 eur za tonu – za posledné dva týždne nárast cien o približne 19 eur za tonu. V horizonte dvoch týždňov sa predpokladá minimálny nárast cien.

Kukurica potravinárska (západné Slovensko) – 175 eur za tonu. V horizonte dvoch týždňov sa predpokladá mierny nárast cien

Raž potravinárska (západné Slovensko) – 199 eur za tonu. V horizonte dvoch týždňov sa predpokladá nárast cien o približne 5 eur za tonu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments