Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Aktualizované: Za Partiku rozhodoval, kde budú vyhodnocovať projekty. Dnes riadi z ministerstva PPA

Ministerstvo pôdohospodárstva
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - budova MPRV SR

Pôdohospodársku platobnú agentúru riadi prostredníctvom Sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb ministerstvo pôdohospodárstva. V uplynulých dňoch došlo vo vedení mimoriadne dôležitej a sledovanej ministerskej sekcie k personálnej zmene. Jej riadením bol dočasne poverený Dušan Gábor. V minulosti, za obdobia jednofarebnej vlády strany SMER – SD, bol zamestnancom Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Počas súdneho pojednávania korupčnej kauzy Dobytkár vypovedal Gábor ako svedok prokurátora. Pred senátom Špecializovaného trestného súdu odpovedal na otázky k subjektívnemu hodnoteniu projektových podpôr.

Zamestnanec, generálny riaditeľ

Tlačového odboru ministerstva pôdohospodárstva sme sa v pondelok dopoludnia opýtali, odkedy je Gábor zamestnancom agrorezortu a kedy bol poverený vedením sekcie. MPRV reagovalo na naše otázky po zverejnení článku. Článok sme preto v závere aktualizovali o odpovede agrorezortu.

Podľa našich informácií je pracovníkom MPRV len posledné dni, konkrétne by to malo byť od 15. novembra. O poverení Dušana Gábora viesť dôležitú rezortnú sekciu informujú aj kontakty zverejnené na webovom sídle agrorezortu.

Aby bol výber štátnych zamestnancov transparentný, vznikla pred časom na webovej stránke slovensko.sk služba výberových konaní. Od jej spustenia v roku 2017 bolo takto na pozície ministerstva pôdohospodárstva zverejnených 708 výberových konaní. To, že agrorezort hľadá zamestnanca na príslušnú sekciu rozvoja vidieka a priamych platieb, však v uplynulom období na ústrednom portáli verejnej správy zverejnené prostredníctvom inzerátu nebolo.

Riaditeľ odboru metodiky a vyhodnocovania projektov

Podľa životopisu zverejneného na sociálnej sieti LinkedIn pracoval Dušan Gábor v posledných rokoch v Národnom centre zdravotníckych informácií a na ministerstve vnútra. V rokoch 2013 až 2016 bol zamestnaný na Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Na sociálnej siete uvádza, že pôsobil v kancelárii generálneho riaditeľ PPA, ktorým bol vtedy Stanislav Grobár a výkonným riaditeľom Ľubomír Partika.

V rámci súdneho pojednávania v kauze Dobytkár je Ľubomír Partika obžalovaný s ďalšími šiestimi fyzickými osobami. Dušan Gábor vystúpil začiatkom roka na súde ako svedok prokuratúry a hovoril o svojom pôsobení na pozícii riaditeľa odboru metodiky a vyhodnocovania projektov platobnej agentúry.

V rámci vyšetrovania kauzy polícia zhromaždila informácie o úplatkoch vo výške 10,5 milióna eur. Ako ukázal doterajší priebeh súdneho pojednávania, z platobnej agentúry vo veľkom unikali informácie o plánovaných výzvach. Tie sa dostávali k žiadateľom s predstihom cez rôzne spriaznené osoby. Systém úplatkov dokázal dlhodobo živiť aj výrazné množstvo bodov, ktoré žiadatelia mohli získať na základe plnenia subjektívnych kritérií. Poľnohospodári sa pri predložení žiadosti nedokázali obodovať a zhodnotiť kvalitu svojho projektu. To medzi nimi mohlo spôsobovať nervozitu. V niektorých výzvach tvoril počet bodov v rámci subjektívneho hodnotenia 40 zo 100 možných.

Neexistoval dokument ako pri hodnotení postupovať

Dušan Gábor ako svedok počas súdneho pojednávania vo februári tohto roku uviedol, že pri udeľovaní bodov v subjektívnych kritériách neexistoval žiadny písomný manuál, ktorý by jasne definoval postup rozdelenia bodov.

„Neexistoval žiadny špeciálny dokument, ako majú hodnotitelia pri hodnotení postupovať,“ odpovedal D. Gábor.

Projektové podpory boli podľa výpovede svedka vyhodnocované na siedmich oddeleniach v regiónoch a v Bratislave. O tom, ktoré oddelenie bude konkrétnu výzvu vyhodnocovať, rozhodoval Gábor spolu s Partikom. Tak to uviedol vo februári aktuálne poverený šéf sekcie projektových podpôr a priamych platieb pred senátom sudcu Jána Giertliho.

Predtým o tom, ktoré oddelenie vyhodnotí výzvu, rozhodoval priamo riadiaci orgán – ministerstvo pôdohospodárstva.

„K zmene došlo v roku 2014 – 2015, keď bolo tých výziev veľa,“ uviedol počas súdu Ľubomír Partika.

Po schválení Programu rozvoja vidieka 2014 – 2020 došlo k mimoriadnemu množstvu vyhlásených výziev. Slovenský dokument schválil Brusel vo februári 2015 a do parlamentných volieb v marci 2016 bolo vyhlásených 19 výziev s finančným objemom viac ako 800 miliónov eur.

Ďalší

Priestor pre ďalších nominantov strany SMER – SD vytvárajú aj aktuálne kroky rezortného ministra Richarda Takáča. Podľa nezávislých informácií portálu poľnoinfo.sk minister v priebehu dnešného dňa (21. novembra 2023) odvolal z funkcie viacerých riaditeľov štátnych podnikov. Odvolaný mal byť riaditeľ štátneho podniku Lesy SR, Hydromeliorácie, Plemenárske služby SR a Závodisko. Z hľadiska príspevkových organizácií mal skončiť šéf Národného lesníckeho centra.

Aktualizované o odpovede MPRV SR (22.11.2023, 15:50)

Otázky poľnoinfo.sk:

– Kedy sa stal pán Gábor zamestnancom MPRV SR?

– Hľadalo MPRV zamestnanca na sekciu cez „Výberové konania“ na portáli slovensko.sk?

– Ak nie, prečo?

– Kedy bol pán Gábor poverený riadením sekcie?

 

Odpovede MPRV SR:

1.       PaedDr. Dušan Gábor, PhD.  bol prijatý do dočasnej štátnej služby dňom 15.11.2023

2.       MPRV SR na základe žiadosti o prijatie do štátnozamestnaneckého pomeru prijalo PaedDr. Dušana Gábora, PhD. do dočasnej štátnej služby podľa § 36 ods. 3 písm. e) v spojení s § 37 písm. i) zákona  č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe.

3.       PaedDr. Dušan Gábor, PhD. bol dočasne poverený riadením Sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb dňom 16. 11. 2023 v súlade s ustanoveniami citovaného zákona.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - budova MPRV SR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Robo
Robo
28. november 2023 23:32

dobra volba, cisty ako lalia, nova metla metie so starymi kadrami, tak takto to fungovat asi nebude, ved naco riesit novych ludi, ked stari vedia ako na to :o), uz to riesi aj dennik pravda, veru skuseny to clovek, aj zivotopis si radsej stiahol z Linkin

Zuza
Zuza
6. december 2023 19:30

Nemali by sa novinári o takéto nominácie viacej zaujímať? To už iných odborníkov nemáme, iba takéto pofidérne?…

Pali
Pali
13. december 2023 23:20

Na 100% sa držal čínskej múdrosti troch opíc, nič som nevidel, nič som nepočul a potom ani nič nemôžem prezradiť, je to celé na plač.

Dundek
Dundek
17. december 2023 23:37

Ludkovia moji, to akoze fakt? Nie iba v tomto rezorte ale aj v ostatnych, ine nominacie ako radioaktivne nie su? Potom neverim, ze to tu niekto na tomto rezorte mysli vazňe

Lubor
Lubor
26. december 2023 21:37

nebonzol, tak postúpil, na slovensku bežná prax