Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Vyzývajú na nákup pšenice v hodnote 350 miliónov eur

Vyzývajú na nákup pšenice v hodnote 350 miliónov eur
insert_photoTASR

Na Slovensku je tento rok potravinárska pšenica osiata na výmere asi 410 tisíc hektárov pôdy. Podľa odhadov Štatistického úradu SR sa úroda bude pohybovať na úrovni okolo 2,2 milióna ton. Podľa doterajších výsledkov žatvy sú výnosy v niektorých lokalitách mierne nižšie, ako priemer za posledných päť rokov. Napriek tomu bude celková produkcia obdobná, ako v iných rokoch. Pšenice totiž poľnohospodári osiali viac, ako vlani.

„Podľa toho, aká je kde pôda, sú úrody o 30-40 percent nižšie. Dôvodom je aj teplo, ktoré tu v regióne netrvá týždeň,“ priznal aj Ľudovít Kiss, poľnohospodár zo Želiezoviec.

Pšenicu nepestuje vo veľkom. Odberateľa si našiel v neďalekom mlyne v Pohronskom Ruskove. Záujem o výkup slovenskej pšenice je však aj zo strany zahraničných odberateľov. Vývoz je vzhľadom na našu produkciu prirodzený.

„Približná ročná spotreba na Slovensku je 1 milión ton pšenice aj s rezervou, a 1,2 milióna ton vyvezieme,“ potvrdil Jozef Rebro, obchodník s agrokomoditami.

Hlas SD chce kupovať pšenicu

Opoziční politici zo strany Hlas SD vyzývajú vládu na to, aby kvalitnú potravinársku pšenicu od slovenských pestovateľov vykúpila dopredu. Návrh odôvodňujú tým, že situácia v súvislosti s vojnou na Ukrajine môže ešte priniesť nedostatok potravín či cenové výkyvy. Politici vyzvali na výkup v objeme ročnej spotreby – teda jedného milióna ton.

„Mali by sme tak istotu, že keď sa aj čokoľvek vážne vo svete udeje, ďalší vojnový konflikt, ďalšia veľká pandémia alebo vážne zlyhanie celých odbytovo-dovozových reťazcov, že Slovensko dokáže svojich ľudí nakŕmiť,“ uviedol dnes v Želiezovciach Peter Pellegrini, predseda Hlasu SD.

Opoziční politici na výkup slovenských komodít vyzývali už aj na jar, štát sa týmto smerom nevydal. Neplánuje tak urobiť ani teraz.

Kritika prichádza od ľudí, ktorí boli donedávna súčasťou garnitúry, ktorá v uplynulom desaťročí mala možnosť urobiť pre rozvoj poľnohospodárstva veľa, už len tým, že by efektívne využila eurofondy určené na modernizáciu a investície. Dnes by vďaka týmto zdrojom mohli byť poľnohospodári a potravinári aspoň na úrovni okolitých štátov. Žiaľ, peniaze zmizli v korupčných schémach,“ uviedlo tlačové oddelenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Agrorezort výkup pšenice odmietol s tým, že by šlo o rozhadzovanie verejných financií. Výkup milióna ton potravinárskej pšenice by aktuálne vládu vyšiel na asi 350 miliónov eur. Otázne by boli aj možnosti skladovania.

Potravinárska pšenica patrí ku komoditám, ktoré držia vo svojich skladoch aj štátne hmotné rezervy. Množstvo týchto zásob je však predmetom tajomstva, preto je otázne, na akej úrovni sa pohybujú. Správa štátnych hmotných rezerv robí zásoby na základe nariadenia vlády, preto ani aktuálne, bez nového mandátu, zásoby zvyšovať nemôže.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments