Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Významný prepad nákupnej ceny jatočných ošípaných

Významný prepad nákupnej ceny jatočných ošípaných
insert_photo2 x PPA - ATIS

Prinášame vám prehľad cien jatočných zvierat za 4. týždeň 2011, tak ako ich pripravili Agrárne trhové informácie Slovenska.

Jatočný hovädzí dobytok
Respondenti PPA – ATIS nakúpili v 4. týždni 2011 v porovnaní s 2. týždňom viac jatočných býkov spolu (+4,7 %) a jatočných kráv (+6,5 %).

Nákupná cena mladých jatočných býkov spolu mierne oslabila o 0,4 % na 3,01 €/kg j. hm. (1,65 €/kg ž. hm.). Oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa cena mladých jatočných býkov zvýšila o 10,1 %. V porovnaní s päťročným priemerom bola nákupná cena o 7,1 % nad jeho úrovňou.

Počas 4. týždňa stúpla nákupná cena jatočných kráv vo všetkých triedach. Priemerná nákupná cena jatočných kráv spolu sa oproti 2. týždňu zvýšila až o 5,6 % na 1,79 €/kg j. hm. (0,92 €/kg ž. hm.). Nákupná cena kráv prevýšila úroveň minulého roka (+9,3 %).

Nákupná cena jatočných jalovíc spolu sa mierne znížila oproti 2. týždňu o 0,6 % na úroveň 1,97 €/kg j. hm. (1,01 €/kg ž. hm.). V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka bola cena nižšia o 5,3 % a o 5,5 % pod päťročným priemerom.

Predpokladáme, že v najbližšom období sa nákupná cena pri jatočných býkoch a jaloviciach posilní, pri kravách by sa mala stabilizovať.

Jatočné ošípané
Počas 4. týždňa sa zvýšil dopyt na trhu s ošípanými a respondenti PPA – ATIS nakúpili oproti 2. týždňu o 7,4 % viac jatočných ošípaných spolu.

Priemerná nákupná cena jatočných ošípaných sa prepadla v triedach s najvyšším podielom mäsa S (-9,6 %) a E (-7,4 %). Priemerná nákupná cena jatočných ošípaných za triedy S až P spolu sa prepadla o 8,7 % na 1,26 €/kg j. hm. (1,- €/kg ž. hm.).

Pod úrovňou minulého roka (-5,2 %) bola v 4. týždni nákupná cena jatočných ošípaných za triedy S až P spolu. Pri porovnaní s päťročným priemerom nákupná cena jatočných ošípaných za triedy S až P spolu sa prepadla až o 18,0 %.

Predpokladáme, že nákupná cena jatočných ošípaných sa v najbližšom období stabilizuje, prípadne sa začne zotavovať.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku: 2 x PPA - ATIS

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments