Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Vývoj cien pšenice na svetových burzách – 36. týždeň

Vývoj cien pšenice na svetových burzách - 36. týždeň
insert_photoMartin Kubica - poľnoinfo.sk

Cena pšenice má vo svete naďalej klesajúci potenciál. Posledná prognóza amerického ministerstva poľnohospodárstva – USDA upravila stav svetových zásob pšenice v hospodárskom roku 2009/10 z posledných 706 mil. ton na 743 mil. ton. Ide v porovnaní so zásobami z minulej sezóny (667 mil. ton) o nezanedbateľný rozdiel. V porovnaní s rokom 2007/2008 sa zásoby tejto komodity takmer zdvojnásobili.

Stav porastov je v USA vo výbornom stave a preto nemožno vylúčiť, že sa prognóza USDA môže v nasledujúcich mesiacoch ešte navýšiť. Správy z augusta hovoria o tom, že až 72% pšenice sa nachádzalo vo výbornom stave, minulý rok o takomto čase to bolo len 52 %.

Málo pozitívnych správ ohľadne rastu ceny pšenice hovorí aj technické pozorovanie grafu pšenice, konkrétne 18-dňový kĺzavý priemer, kedy sa podľa toho, kedy nová krivka pretne existujúco graf určí jej ďalší pohyb. Vzostupný trend od apríla minulého roku, následný pokles v posledných týždňoch, kedy 18-dňový kĺzavý priemer – MA ( simple moving averages) preťal graf smerom dole, svedčí podľa odborníkov o signále SELL – teda predať. Cena bude tým pádom pravdepodobne klesať.

V porovnaní s budapeštianskou burzou BET, kedy sa cena pšenice začiatkom roka nachádzala na úrovni 37200 HUF cca. 135 €, následne sa v máji zdvihla na 44500 HUF cca. 165 € do dnešného dňa poklesla na úroveň cca. 25 500 HUF ca. 100 €, samozrejme v závislosti od kurzu. Z toho je zrejmé, že trhy sú navzájom prepojené a ovplyvňujú sa.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments