Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Vývoj cien kukurice na svetových burzách – júl 2009

Vývoj cien kukurice na svetových burzách - júl 2009
insert_photopoľnoinfo.sk

Prvý týždeň nového mesiaca nám umožňuje spätne sa pozrieť na vývoj cien na svetových burzách v uplynulom mesiaci (júl 2009) – tentoraz kukurice. Ako vidno z priebehu krivky, cena sa v druhej polovici mesiaca stabilizovala. Súvisí to najmä s priaznivými prognózami tejto plodiny – celosvetovo i v samotných Spojených štátoch amerických.

Ďalší vývoj ceny bude závisieť od vývoja počasia, jeho vplyvu na konečnú produkciu, ako aj stavu svetových zásob tejto komodity.

Graf tiež názorne ukazuje, aký veľký vplyv na cenu kukurice (rovnako pšenice a sóje) má burza v Chicagu – Chicago Board of Trade (CBOT). Tá je totiž pokladaná za akýsi svetový benchmark (hodnotiaci ukazovateľ), ktorý ovplyvňuje cenu danej komodity v ďalších krajinách, teda aj v Európe.
Z vývoja ceny na burze v Budapešti môžeme vidieť ako sa postupne prispôsobovala vývoju na burze v Chicagu – s určitým oneskorením.

Ako sme už avizovali, zajtra (6.8.) sa budeme venovať vývoju ceny pšenice na najväčšej burze s termínovými kontraktmi na svete – Chicago Board of Trade (CBOT).

Autor článku: Martin Kubica a Filip Kľačanský - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments