Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Vývoj cien kukurice na burzách je naďalej priaznivý

Vývoj cien kukurice na burzách je naďalej priaznivý
insert_photoMartin Kubica

Napriek tomu, že dolár celý týždeň posilňoval a v piatok dokonca dosiahol hodnotu 1,4273 USD za EURO, ceny kukurice dosiahli mierny nárast. Pri burze CBOT v Chicagu hovoríme o náraste cien približne 2 percentá, pri Budapeštianskej burze BÉT o približne 4 percentá. Za priaznivejším vývojom u našich južných susedov vidíme výkyvy kurzu. V absolútnych číslach hovoríme o náraste približne 1200 forintov za tonu /4,5 eura/, čo je porovnateľné s nárastom ceny za celý mesiac december.

Od nového roka sledujeme aj vývoj kukurice na burze v Paríži, kde ceny dosahujú vyššie úrovne. Aj tu bol zaznamenaný nárast a to približne o 1,5 percenta.

Rast cien kukurice sa na burze CBOT v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom spomalil. Príčinou môžu byť správy z Južnej Ameriky, prevažne z Argentíny, kde sa produkcie kukurice podľa najnovších údajov zvýšila o približne 45 percent.

Argentína je druhý najväčší exportér kukurice na svete, čo má výrazný vplyv aj na burzu v Chicagu. Ďalšou správou, ktorá ovplyvnila cenu kukurice minulý týždeň a nepodporila jej väčší rast, je informácia USDA o exporte tejto komodity. Ten mala za posledné týždne klesajúcu tendenciu hlavne z dôvodu posilňujúceho dolára.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments