Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Vysoký nárast úrod v Európe

Vysoký nárast úrod v Európe
insert_photoarchiv

Ako informuje Centrálna štatistická služba Maďarska, úroda obilnín je o 42 percent vyššia ako v roku 2007 a tvorí 5,59 milióna ton. Je to o 26 percent viac, ako sú priemerné ukazovatele za posledných 5 rokov.

Značný nárast produkcie sa vysvetľuje tým, že v predchádzajúcej sezóne boli zaznamenané veľké straty na obilí. Dôvodom tak vysokého vzrastu výnosov sú aj mimoriadne vhodné klimatické podmienky pre rast vysiatych plodín.

Pestovateľská výmera obilnín sa v tomto roku v Maďarsku zvýšila o približne jedno percento a hektárové úrody vzrástli z 3,58 tony na hektár na 5,02 tony na hektár. Tieto ukazovatele o úrovni produkcie obilnín v Maďarsku čiastočne ovplyvnili aj európsky trh.

Francúzska analytická spoločnosť Strategie Grains zvýšila prognózu produkcir obilnín v EÚ v roku 2008/09 o 1,8 % (305 miliónov ton). Najviac bola zvýšená prognóza produkcie potravinárskej pšenice na 137,6 milióna ton, čo je o 23 percent viac ako bola jej úroda v sezóne 2007/2008.
Čo sa týka jačmeňa, prognóza bola zvýšená o 0,9 % (64,3 miliónov ton). V porovnaní s minulou sezónou produkcia vzrastie o 12 %.
Prognóza produkcie kukurice sa zvýšila o 0,7 % (60,1 miliónov ton), čo je o 25 % viac, ako bola jej úroda v minulom roku.

Autor článku: Zo zahraničných portálov spracoval Martin German
Zdroj obrázku: archiv

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments