Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Vyše 900 zvierat predstavujú chovatelia na 3. národnej výstave zvierat

Nitra 22. augusta (TASR) – Geneticky i vzhľadovo najkvalitnejšie jedince všetkých kategórií hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec a kôz, koní, hydiny, králikov, holubov a exotického vtáctva predstavujú chovatelia na 3. národnej výstave hospodárskych zvierat na nitrianskom Agrokomplexe. Cieľom výstavy je oceniť a propagovať chovateľov najlepších zvierat a súčasne podporiť oživenie trhu s kvalitným genofondom, uviedol riaditeľ výstavy Ivan Hrica.

Návštevníci môžu obdivovať vyše 400 hospodárskych zvierat a 500 jedincov v expozícii drobnochovu vrátane kolekcie národného plemena holubov slovenský hrvoliak. Počty zvierat sa počas doterajších ročníkov národnej výstavy každoročne pohybovali na približne rovnakej úrovni, rastie však ich kvalita.

„Kapacita priestorov neumožňuje zvyšovať počty zvierat, to však ani nie je našim cieľom. Skôr chceme popracovať na kvalite,“ uviedol Hrica, ktorý je súčasne riaditeľom Slovenskej holsteinskej asociácie.

Konštatoval, že Slovensko je v úžitkovosti hovädzieho dobytka na úrovni slabších krajín Európskej únie.

Stavy hovädzieho dobytka na Slovensku klesajú, čo vo veľkej miere ovplyvňuje cena mlieka i nízky predaj hovädzieho mäsa. Za posledné dva roky vypadlo približne 30% producentov mlieka. Slovensko patrí ku krajinám, ktoré neplnia kvótu mlieka v rámci EÚ.

„V tom by som až taký problém nevidel. Kvótu neplnia i ďalšie krajiny, iné ju naopak prekračujú,“ tvrdí Hrica.

Podľa jeho názoru aj na Slovensku už sú chovy, ktoré môžu konkurovať vyspelým krajinám EÚ.

„Ak sa nič mimoriadne nestane z hľadiska Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, budeme pokračovať v zvyšovaní úžitkovosti. No základom je ekonomika mlieka, ktorá ovplyvňuje ekonomiku podniku a tá nepustí,“ konštatuje Hrica.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments