Zadajte hľadaný výraz

  • Inzercia
Článok dňa Komerčné informácie Z domova

Vyjadrenie AKS: Vlastníci pozemkov, nedajte sa zlákať!

Vyjadrenie AKS: Vlastníci pozemkov, nedajte sa zlákať!
insert_photoTASR - Helena Patasiová, predsedníčka AKS

Mnohí z Vás ste v posledných týždňoch dostali listy od rôznych spoločností, ktoré Vám núkajú vyplatenie hotovosti za Vašu ornú pôdu, a zároveň Vám sľubujú, že sa postarajú o všetku administratívu, Vy nikam nebudete musieť chodiť, iba podpíšete papiere a dostanete vyplatené peniaze na ruku.

Mnohé z týchto spoločností sa tvária ako seriózni partneri s dlhoročnými skúsenosťami a ochotou odkúpiť od Vás pôdu aj v tom prípade, keď ju prenajímate iným spoločnostiam. V skutočnosti sa pritom jedná o spoločnosti založené pred necelým rokom, teda bez dlhodobých skúseností s podnikaním v poľnohospodárstve, s nejasnými cieľmi, úmyslami a neznámym pozadím. Nevedno, kto za nimi v skutočnosti stojí a ako v budúcnosti s Vašou pôdou naložia.

Pôda ako primárny výrobný prostriedok patrí do rúk tých, ktorí k nej majú vzťah, rodinným podnikom a farmárom, ktorí sa poctivou prácou viacerých generácii zaslúžili o jej zveľaďovanie a udržiavanie.

Nenechajte sa preto zlákať vidinou ľahkého zárobku. Množstvo pôdy je konečné, nedá sa z nej vyrobiť viac, a preto by mala ostať v rukách tých, ktorí sa o ňu chcú a dokážu postarať, ktorí na nej vypestujú kvalitné potraviny, aby tie mohli skončiť na stoloch našich detí. Zdravé a kvalitné potraviny od slovenských farmárov bez škodlivých chemikálií a rôznych prímesí sú základom pre rozvoj budúcich generácii, preto si treba pôdu vážiť ako najvyššiu hodnotu a investíciu do našej spoločnej budúcnosti.

Autor článku: Helena Patasiová - Agrárna komora Slovenska
Zdroj obrázku: TASR - Helena Patasiová, predsedníčka AKS

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Andrej
Andrej
23. jún 2020 8:17

Pokiaľ sa na ornej pôde budú naďalej pestovať plodiny pre energetiku a pokiaľ farmár bude vďaka ornej pôde podnikať v energetike, dovtedy sú reči o dôležitosti pôdy a potravinovej bezpečnosti formálne a falošné.

GJ
GJ
23. jún 2020 10:43

Veľa ľudí prichádza o prácu, na krku hypotéky, úvery.. Je preto logické, že prvé čo predajú, je to, čo nepotrebujú. Pôdu ktorú prenajímajú. Darmo budú ľudia ako p.Patasiová apelovať nerobte to, každý si vie spočítať, že z prenajímania nie je takmer žiadny osoh. Ale 4-5 tisícok za hektár v hotovosti… Celý komentár »

Starý Gazda
Starý Gazda
23. jún 2020 22:33

a tu je ten zakladny a podstatny problem štat cez PU za štatne teda naše peniaze sceli špekulantom a developerom podu aby judevastovali ZAKIAL SA NEPRIMU TVRDE ZAKONY NA OCHRANU PODY zatial sa PU robit nesmu PODU treba vydat zaujemcom na farmarčenie cez NHRADNE POZEMKY A čim skor nech sebestačnost… Celý komentár »

Nohavica
Nohavica
24. jún 2020 9:42
Odpoveď na  Starý Gazda

….je to presne naopak starý gazda….ak máte pôdu rozkúskovanú na 250 podielov nikdy si ju nebudete vážiť tak ako keď ju máte scelenú do 6tich parciel…a potom ju vôbec nepredáte alebo predáte za férovú cenu…a druhá vec : zase chcete len tvrdé zákony, furt chcete len niečo zakazovať a prikazovať….podporme… Celý komentár »

Ján
Ján
24. jún 2020 11:15

Nuž, obce zvyšujú dane z pozemkov čo je už dlhodobo neudržateľné…Napr. za rok 2020 mi obec vyrubila 43,-EUR za hektár ornej pôdy. Ani sa tím ľuďom nedivím že predávajú….

jan antol
jan antol
13. júl 2020 7:57

ja som dostal tiez ponuku na predaj a chcem ju predat.od firmy oragro.