Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Vo Východnej postavil zahraničný investor nový kravín

Vo Východnej postavil zahraničný investor nový kravín
insert_photoVo Východnej okrem nových ustajňovacích priestorov nezabúdajú ani na rekonštrukciu pôvodných.

Poľnohospodárske družstvo Východná dnes slávnostne uviedlo do prevádzky moderný veľkokapacitný kravín pre voľné ustajnenie 416 dojníc. Projekt v celkovej hodnote 1,3 milióna eur je súčasťou aktivít zahraničného investora vybudovať pod Kriváňom fungujúcu biofarmu, na ktorú od roku 2009 vynaložil viac ako 3 milióny eur.

“Chcem vyslať správu všetkým našim poľnohospodárom, aby sa nebáli vstupu zahraničných investorov. Na Slovensku existuje predpojatosť, že každý tu prichádza iba so zámerom nás zneužiť alebo využiť, ale toto je príklad, že to nie je vždy úplne tak. Treba si hľadať dobrého investora, ktorý chce skutočne vyvážený vzťah v zmysle, že z daného družstva neberie viac ako dáva,” uviedol Ľubomír Kružliak zo spoločnosti Tatra Forest Slovakia, zastupujúcej britského investora.

Vstup strategických investorov s dlhodobou víziou je podľa neho jedinou reálnou možnosťou ako zachrániť slovenské družstvá, ktoré si samé nedokážu vytvoriť dostatok zdrojov na modernizáciu, aby mohli konkurovať rozvinutým a výkonným západoeurópskym farmám.

“Od budúceho roka sa chceme zamerať na investície do zvyšovania kvality pôdy a rastlinnej výroby,” pokračoval.

Nový veľkokapacitný kravín postavili na mieste dvoch zbúraných starých maštalí. Náročné geologické pomery si vyžiadali hĺbkové zakladanie vŕtaných pilót pod rozmernú oceľovú konštrukciu so sedlovou strechou na zastavanej ploche takmer 5000 m2.

“Vytvorili sme vhodné prostredie na produkciu kvalitného mlieka,” uviedol Kružliak na margo moderne vybaveného kravína s príznačným názvom Hostel u spokojnej kravy.

“Vážim si, že investor vyberal zhotoviteľa spomedzi stavebných firiem z okolitého regiónu. Nebolo vôbec jednoduché získať túto zákazku formou elektronickej aukcie. Popasovali sme sa nielen s cenou, ale aj so zaujímavým technickým riešením a krátkosťou času, keďže sme tento objekt začali stavať až koncom júna a už po pár mesiacoch je hotový,” dodal generálny riaditeľ liptovskomikulášskej akciovej spoločnosti Stavoindustria Michal Rumanský.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Vo Východnej okrem nových ustajňovacích priestorov nezabúdajú ani na rekonštrukciu pôvodných.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
G.S.
G.S.
21. november 2011 9:51

To by ma teda dosť zaujímalo či táto investícia je vôbec návratná. Takisto som zvedavý , koľko z tejto investície predstavujú dotácie z EU a od štátu. a dúfam, že sa to nepostavilo za dotácie, pričom vlastné investície sa dokladujú fiktívnymi faktúrami, ako to robí jeden zahraničný “investor” na severovýchode… Celý komentár »

S.B.
S.B.
22. november 2011 7:52

to by aj mna zaujímalo či je ta hodnota realna…. lebo ak by to staval nejaky maly polnohospodar bez “adekvatnych” konexii tak by to asi nevyšlo tak draho .. a s tymi faktúrami mate pravdu.. som účtovník .. a mame vela poľnohospodárov ktory si na projekty prehadzujú faktúry “fiktívne” a… Celý komentár »

XXBLUE
XXBLUE
26. marec 2012 16:20

Ako uz davno som nepocul taky marketingovy blud, kazdy podnikatel podnika za ucelom dosiahnutia zisku, velmi jednoducho povedane zisk je rozdiel medzi vynosmi a nakladmi, ucelom podnikatela je mimimalizovat naklady a maximalizovat vynosy … tj. brat viac ako vkladam to je podstata podnikania – vtah neberie viac ako dava =… Celý komentár »