Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Vláda schválila Zelenú správu

Vláda schválila Zelenú správu
insert_photoeuroparl.europa.eu

Bratislava 17. septembra (TASR) – Poľnohospodárstvo zastúpené právnickými osobami dosiahlo v roku 2007 kladný výsledok hospodárenia pred zdanením vo výške 314 miliónov Sk (10,42 milióna eur). Ide o medziročný pokles takmer o 1 miliardu Sk (33,19 milióna eur). K pozitívnemu výsledku hospodárenia prispeli najmä výsledky malých podnikov do 19 zamestnancov. Vyplýva to zo správy o poľnohospodárstve a potravinárstve v SR, ktorú dnes schválila vláda SR.

Vývoj základných ekonomických ukazovateľov bol sprevádzaný rýchlejším rastom nákladov o 3,9 miliardy Sk (129,5 milióna eur) alebo o 5,8 % ako výnosov 2,9 miliardy Sk (96,26 milióna eur) alebo 4,3 %. Tržby za vlastné výrobky v bežných cenách sa zvýšili medziročne o 8,1 % a dosiahli 44,6 miliardy Sk (1,48 miliardy eur), pri raste tržieb za predaj rastlinných výrobkov o 19 % a poklese tržieb za predaj živočíšnych výrobkov o 0,5 %.

Podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR účasť pôdohospodárstva (vrátane rybolovu) na ekonomike SR v roku 2007 medziročne klesla pri všetkých troch ekonomických ukazovateľoch – hrubom domácom produkte (HDP), pridanej hodnote aj medzispotrebe. HDP v stálych cenách v pôdohospodárstve klesol o 20,9 %, kým v hospodárstve SR sa zvýšil o 13,6 %. Účasť pôdohospodárstva na HDP Slovenska sa tak znížila o 1,1 percentuálneho bodu (p.b.). Priemerná nominálna mesačná mzda v pôdohospodárstve vzrástla o 10,5 %, teda rýchlejšie ako v ekonomike SR, kde rástla o 7,4 %. Mzdová disparita pretrvávala, ale sa zmiernila z 27,1 % v roku 2006 na 25,0 % v roku 2007. Tvorba hrubého fixného kapitálu v bežných cenách v pôdohospodárstve vzrástla o 22,5 %, teda tiež rýchlejšie ako v hospodárstve SR, kde narástla o 9,2 %.

Podľa správy, ktorú vypracovalo Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR, v roku 2007 výška celkových priamych platieb vrátane doplnkových národných priamych platieb dosiahla po prvýkrát od vstupu SR do Európskej únie (EÚ) maximálnu možnú úroveň, teda 70 % platieb poskytnutých v EÚ-15. Prispelo k tomu aj poskytnutie maximálnych doplnkových národných priamych platieb. Priame platby zohrávali významný finančný zdroj v rozvoji a prispôsobovaní poľnohospodárskeho sektora k zahraničnej konkurencii.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: europarl.europa.eu

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments