Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Víkendová zaujímavosť: Panda je medveď, nie medvedík

„Čínski vedci, ako prví na svete, rozšifrovali genóm Pandy obrovskej, čo im umožní lepšie spoznať tento neobyčajný živočíšny druh“ uviedla čínska tlačová agentúra Sinchua.

Na rozlúštenie genómu použili DNK trojročnej pandy menom Cin-Cin, z Výskumného centra pre pandy obrovské v S-čchuan. V projekte, ktorý sa začal v marci 2008, sa zúčastnili výskumníci z piatich krajín.

Vedci objasnili, že Panda obrovská má 20-30 tisíc génov a jej genóm sa viac podobá na genóm človeka a psa, než na genóm myši.
Analýza genómu potvrdila, že panda patrí do rodu medveďovitých. Proti tomuto faktu už dlhší čas niektorí vedci namietali a tvrdili, že panda je príbuzná medvedíka čistotného.

Vedci dúfajú, že sa im podarí rozlúštiť, prečo sa panda kŕmi iba bambusom, ktorý má nízku energetickú hodnotu, a prečo prejavuje nízku sexuálnu aktivitu. Rozmnožovanie pánd v zajatí je totiž veľký problém a hrozí im vyhynutie.

Ako uvádza Svetový fond na ochranu prírody World Wildlife Fund (WWF), ohrozená panda, považovaná za neoficiálny národný symbol Číny, žije v súčasnosti v prirodzených podmienkach len v troch čínskych provinciách – S-čchuan, Yunnan a Šan-si, kde je okolo 1590 jedincov. Ďalších 300 zvierat má domov v chovateľských centrách a rezerváciách.

Autor článku: Zo zahraničných portálov spracoval Martin German
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments