Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Vieme prví: Dva mesiace pred zánikom štátneho podniku minister odvolal jeho riaditeľku

Vieme prví: Dva mesiace pred zánikom štátneho podniku minister odvolal jeho riaditeľku
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - budova Agroinštitútu

Riaditeľka nitrianskeho štátneho podniku Agroinštitút Mária Debrecéniová bola dnes odvolaná. Vo funkcii má skončiť 31. októbra, čiže len dva mesiace pred zlúčením Agroinštitútu a Agentúry pre rozvoj vidieka do novovzniknutého Inštitútu znalostného pôdohospodárstva a inovácií. Jeho založenie ohlásil ešte v septembri, priamo na Agroinštitúte, minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

„Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan poďakoval riaditeľke štátneho podniku Agroinštitút Márii Debrecéniovej za doterajšiu prácu a výsledky. Vzhľadom na jej dôchodkový vek a najmä prebiehajúcu transformáciu štátneho podniku na nový Inštitút znalostného pôdohospodárstva a inovácií (vznik od 1.1.2023), vedenie rezortu sa rozhodlo hľadať na túto pozíciu dynamického projektového manažéra, ktorý všetky súvisiace procesy s transformáciou úspešne zavŕši,“ informuje portál poľnoinfo.sk tlačový odbor agrorezortu.

Súčasná riaditeľka viedla nitriansky štátny podnik od marca 2012. Agroinštitút bol z posledných päť rokov ziskový len v roku 2019. Vlani pri ročných tržbách 930 tisíc eur dosiahol stratu takmer 110 tisíc eur.

Agroinštitút poskytuje odborné a celoživotné vzdelávanie a certifikáciu pôdohospodárskych poradcov. Rozsiahla budova Agroinštitútu bola postavená v osemdesiatych rokoch neďaleko nitrianskeho výstaviska a okrem kancelárií disponuje hotelom, viacerými konferenčnými sálami či knižnicou.

Hlavnou úlohou inštitúcie bolo v časoch socializmu a v deväťdesiatych rokoch riadenie stredného poľnohospodárskeho a potravinárskeho školstva. Organizácia o túto kompetenciu prišla na prelome tisícročí, keď ju získali vyššie územné celky.

Minister Samuel Vlčan počas tlačovej konferencie 22. septembra uviedol, že cieľom vzniku Inštitútu znalostného pôdohospodárstva a inovácií má byť rýchlejší prenos inovácií smerom do praxe. Návratom ku koreňom má byť opätovné zapojenie odborných škôl do činnosti novej organizácie a teda aj praktická výučba študentov.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - budova Agroinštitútu

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments