Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Viac o podporách na vytvorenie pracovného miesta na vidieku

Viac o podporách na vytvorenie pracovného miesta na vidieku
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Vláda schválila pre rezort pôdohospodárstva štátnu pomoc vo výške 16,6 milióna eur (pol miliardy slovenských korún) na vytvorenie 5 tisíc pracovných miest na vidieku. Čo to znamená a na čo sú peniaze určené, odznelo v nedeľu v relácii Farmárova nedeľa.

„Slovensko je jeden z najvidieckejších štátov a rastie nám nezamestnanosť. Keď sme analyzovali v ktorých regiónoch, zistili sme, že veľká časť tejto populácie žije práve na vidieku,“ povedal Ľubomír Partika, generálny riaditeľa sekcie pôdohospodárskej politiky a rozpočtu Ministerstva pôdohospodárstva.

Ako ďalej uviedol, práve na vidieku sa hľadá práca oveľa ťažšie, ako v mestách. Preto aj vláda vyčlenila na podporu zamestnanosti na vidieku 16,6 milióna eur a rovnaká čiastka je vyčlenená aj z Programu rozvoja vidieka. Spolu jedna miliarda korún, vďaka ktorej má vzniknúť 5 tisíc pracovných miest.

„Poľnohospodárstvo a lesníctvo je v rámci celej Európskej únie špecifické a my musíme dodržiavať pravidlá pre poskytovanie štátnej pomoci. Nemôžeme vyčleniť prostriedky priamo na odmeňovanie zamestnancov, preto sme hľadali možnosti, ako to spraviť inak. A tá možnosť je v rámci investičných opatrení. Prostriedky môžu byť použité na investície,“ ozrejmil Ľubomír Partika.

Zjednodušene môžeme povedať, že žiadateľ môže získať prostriedky na investície, ktoré pozná z Opatrení 1.1 alebo 1.4 Programu rozvoja vidieka na roky 2007 – 2013. O peniaze môžu žiadať nielen poľnohospodárske a lesnícke podniky, ktoré vytvoria na vidieku nové pracovné miesto, ale i ten, kto chce začať podnikať.

Ministerstvo pôdohospodárstva predpokladá, že výzva na tieto nenávratné finančné podpory bude vyhlásená k 1. augustu, alebo k 1. septembru tohto roka. Dôležitou informáciou je, že úspešné projekty sa nevyberajú na základe bodového ohodnotenia, ale žiadateľ musí splniť podmienky uvedené vo výzve – doložiť príslušné doklady. Už po splnení tejto podmienky, by mal byť jeho projekt podporený. Preto je podstatné, aby žiadatelia zareagovali čo najskôr po vyhlásení výzvy.

Autor článku: Juraj Huba - spracované na základe relácie Farmárova nedeľa
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments