Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Včelári zažívajú jednu z najhorších sezón

Včelári zažívajú jednu z najhorších sezón
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Aktuálna včelárska sezóna patrí k najhorším v histórii. Medu bude tento rok málo – mnohí včelári od začiatku roka nevytočili takmer nič. Na juhu sa pritom sezóna už pomaly aj končí.

„Začiatok sezóny a repkové medy boli vcelku dobré, následne však agát zlyhal a zlyhala aj lipa. Bolo len málo miest, kde medovala. Včelárom na južnom Slovensku tak zostala už len slnečnica,“ vyjadril sa Pavel Fiľo, predseda Slovenského zväzu včelárov.

Situácia v horských oblastiach tiež nie je najlepšia.

„Mnohí včelári ešte nevytáčali, ale len kŕmia. Zlyhala aj malina a vďaka extrémnym horúčavám, ktoré striedajú extrémne dažde, sa nevytvorili podmienky pre medovicovú znášku. Tento rok tak môžeme zhodnotiť ako veľmi vážny, možno najhorší za posledných 20 rokov. Aspoň zatiaľ,“ dodal Fiľo.

Pomerne zlá situácia je aj v iných častiach Európy.

„Informácie z južných krajín ako sú Španielsko, Grécko či Turecko hovoria o tom, že aj tamojší včelári považujú túto sezónu za najhoršiu v histórii. Neočakáva sa tam ani neskoršia znáška, pretože v týchto krajinách neskorú medovicovú znášku zničili lesné požiare z predchádzajúcich rokov. Na juhu Európy je tak včelárska sezóna ukončená,“ uviedol Róbert Chlebo zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity.

Zhodnotiť celú sezónu na Slovensku budú môcť včelári až o niekoľko týždňov. Už teraz je však isté, že domáca výroba medu oproti minulému roku výrazne klesne. V produkcii nie je Slovensko sebestačné ani v lepších rokoch. Značnú časť dovozových medov tvorí produkcia z Ukrajiny, ale napríklad aj z Číny či krajín Južnej Ameriky.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments