Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

V USA by mali narásť výmery pšenice

V USA by mali narásť výmery pšenice
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena pšenice na nami sledovaných burzách minulý týždeň oslabila. Burza Euronext v Paríži pre termíny obchodovania november poklesla o približne 2%. Burza CBOT v Chicagu – termín obchodovania december zaznamenala pokles o viac ako 3% a burza BÉT oslabila pre novembrové termíny obchodovania taktiež o 3%.

Londýnski analytici počítajú tento rok s nárastom celosvetovej výmery pšenice o 1,5%.

IGC predpokladá v USA nárast osevných plôch pšenice o 6% a to napriek tomu, že sa tento rok vysialo menej jarnej pšenice. Dôvodom boli nepriaznivé poveternostné podmienky. V by mala podľa prognózy dosiahnuť plocha osiatia touto komoditou rovnaké hodnoty ako na jar 2010. V Rusku sa vďaka výborným klimatickým podmienkam, ako aj nárastu exportu a tým aj cien pšenice počíta s nárastom výmer. V Číne a v Indii by sa plochy pšenice výraznejšie meniť nemali.

V sezóne 2011/2012 by podľa najnovšej prognózy IGC by malo byť zožatých 679 mil. ton pšenice, čo je nárast o 26 mil. ton oproti hospodárskemu roku 2010/2011. Globálny rok sa tým zdá byť celkovo v rovnováhe, pretože spotreba je odhadovaná na 679 mil. ton. Podľa USDA by sa malo v EÚ urodiť 135,79 mil. ton pšenice ( minulý rok 135,61 mil. ton).

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments