Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z ekonomiky

V programe vlády nachádzajú rozvojové impulzy

V programe vlády nachádzajú rozvojové impulzy
insert_photoarchív NR SR

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora nachádza v Programovom vyhlásení vlády (PVV), ktoré sa momentálne nachádza v schvaľovacom procese na parlamentnej pôde, viaceré rozvojové impulzy pre agropotravinársky komplex.

“Uvítala by síce, keby sa v ňom objavilo aj riešenie niektorých daňových otázok, záväzok zabezpečiť každoročne dostatok finančných prostriedkov na štátnu pomoc či prijímať opatrenia na rozvoj funkčného pôdohospodárskeho poradenského systému. Ale to všetko bude možné riešiť aj v rámci rozpracovávania PVV na úlohy s konkrétnym vecným obsahom i časovým rámcom,” uviedol pre TASR tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.

Tento akt bude podľa neho veľmi dôležitý a odzrkadlí skutočný vzťah vlády k agrárnej a vidieckej politike. Najväčšia samosprávna organizácia v agropotravinárskom komplexe SR oceňuje, že sa vláda zaviazala vyvinúť maximálne úsilie v rokovaniach o reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) Európskej únie na zabezpečenie nediskriminačných podmienok pre našich roľníkov. A to z hľadiska distribúcie podporných prostriedkov i ostatných nástrojov rámcujúcich podnikanie v pôdohospodárstve v rokoch 2014 až 2020.

SPPK pozitívne hodnotí tiež zámer podporovať hospodárne využívanie pôdneho fondu a chrániť ho pred neodôvodnenými zábermi na nepoľnohospodárske aktivity. Veľkým prínosom pre poľnohospodárov by bolo nájdenie a praktické uplatňovanie vhodných mechanizmov na nákup pôdy, čo si vláda kladie takisto za jednu zo svojich úloh.

“Už dlho SPPK volá po zintenzívnení podpory predaja domácich výrobkov na vnútornom trhu, kde sa Slovensko radí na posledné priečky v EÚ. Tento zámer PVV obsahuje, čo agropotravinárska samospráva hodnotí pozitívne,” zdôraznil.

V súvislosti s pribúdajúcimi potravinovými škandálmi v zahraničí je potrebné zintenzívnenie kontrolných mechanizmov pri dovozoch potravín, aby boli minimálne také prísne ako v prípade domácich producentov.

Nezanedbateľná je podľa Nemca tiež podpora výrobných odborov s vyššou pridanou hodnotou, ktoré sú zároveň potenciálnym zdrojom rozvoja agrárnej a vidieckej zamestnanosti, najmä živočíšnej výroby, ovocinárstva, zeleninárstva a vinohradníctva.

“Tieto zámery sa do PVV tiež dostali, ale dôležité bude najmä to, akými konkrétnymi opatreniami ich bude chcieť vláda splniť,” dodal Nemec.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív NR SR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments