Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

V Nemecku zozbierali prvú úrodu GM zemiakov

V Nemecku zozbierali prvú úrodu GM zemiakov
insert_photoBASF - zemiaky Amflora

V Spolkovej republike Nemecko Meklenbursko – Predné Pomoransko slávnostne zozbierali prvú úrodu geneticky modifikovaných zemiakov odrody Amflora. Ako uviedli zástupcovia ministerstva hospodárstva, využívať sa bude na technické účely.

V chemickom koncerne BASF, kde vyšľachtili novú odrodu, sľubujú, že bude použitá iba na výrobu papiera a lepidla. Podľa šéfa BASF Jurgena Hambrechta, získané hľuzy budú využívať ako množiteľský materiál pre budúci hospodársky rok. Predpokladá sa, že v roku 2011 plocha pod odrody zemiakov Amflora v Meklenbursku-Prednom Pomoransku bude minimálne 300 až 400 ha. Okrem Amflory BASF plánuje pestovať aj iné odrody geneticky modifikovaných zemiakov. Podľa plánov koncernu, v rokoch 2013 – 2014 začnú s pestovaním odrody Amadeus.

Podľa organizácie zelených a názorov ekológov je pestovanie GM zemiakov nebezpečné, pretože sa môže náhodne dostať na stôl ako potrava pre ľudí alebo používať ako pestovateľský materiál farmármi, ktorí pestujú konvenčné zemiaky. Prednedávnom sa odborníci z Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) domnievali, že produkcia geneticky modifikovaných zemiakov je nežiaduca.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahrančných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: BASF - zemiaky Amflora

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments