Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

V Národnom žrebčíne v Topoľčiankach sa začala sezóna

V Národnom žrebčíne v Topoľčiankach sa začala sezóna
insert_photoNárodný žrebčín Topoľčianky - Osemtisíce žriebä narodené v žrebčíne.

V Národnom žrebčíne v Topoľčiankach sa v nedeľu začala tohtoročná športová, chovateľská a turistická sezóna. Na jej otvorení sa rovnako ako po minulé roky zúčastnili tisícky ľudí. Návštevníci si mohli pozrieť jazdiareň i múzeum chovu koní, verejné tréningy športových koní, prezentáciu plemenných kobýl všetkých plemien i so žriebätkami. Medzi nimi nechýbalo ani osemtisíce žriebä, ktoré sa v žrebčíne narodilo v tomto roku, keď si žrebčín pripomína 90. výročie svojho založenia.

Najmä deti potešilo vozenie na koči i na huculských kobylách. Otvorenie sezóny vyvrcholilo slávnostným galaprogramom, ktorý na tribúnach sledovalo vyše 3000 ľudí. Obdivovali ukážky záprahového i voltížneho jazdenia, športovej drezúry, štvorylky s lipicanskými žrebcami a práce s lipicanskými žrebcami na ruke, pod sedlom a zo zeme, cvikmi vysokej školy španielskej. Návštevníci žrebčína si mohli prezrieť i kráľovského lipicana, ktorého žrebčín symbolicky daroval britskej kráľovnej Alžbete II.

Národný žrebčín v Topoľčiankach je v súčasnosti jediným chovateľským a šľachtiteľským štátnym chovom na Slovensku. Hospodári na tisíc hektároch poľnohospodárskej pôdy. V jeho stajniach sa nachádza vyše 560 kusov ušľachtilých koní troch génových európskych zdrojov, lipican, hucul a shagya arab, ktoré dopĺňajú plemená slovenský teplokrvník a arabský plnokrvník. Žrebčín bol založený v roku 1921. Minuloročnú sezónu zhodnotil riaditeľ žrebčína Michal Horný ako veľmi rozkolísanú.

“Narodilo sa nám vyše 100 žriebät pri vynikajúcej natalite všetkých plemien koní, vynikajúcom zdravotnom stave, vynikajúcej reprezentácii na chovateľských šampionátoch i na športových podujatiach. Sezóna však bola poznačená hospodárskou krízou i zlým počasím. Tržby z predaja koní klesli o 30 percent, museli sme pokračovať v realizácii racionalizačných opatrení,” zhodnotil sezónu Horný.

Žrebčínu sa podarilo predať niekoľko desiatok zvierat do európskych krajín a postupne sa presadzuje aj na trhoch amerického kontinentu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Národný žrebčín Topoľčianky - Osemtisíce žriebä narodené v žrebčíne.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments