Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

V máji infláciu výdatne podporovali ceny potravín

V máji infláciu výdatne podporovali ceny potravín
insert_photopixabay.com

Aj v máji infláciu výdatne podporovali ceny potravín. Uviedol to Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, v komentári k májovej inflácii zverejnenej Štatistickým úradom (ŠÚ) SR.

“Potraviny boli zodpovedné takmer až za polovicu medzimesačnej a štvrtinu medziročnej inflácie. V porovnaní s aprílom sa ich ceny v priemere zvýšili o ďalších 3,8 % a dynamika ich medziročného rastu sa tak zrýchlila z 14,3 % až na 16,6 %. Jedinou potravinovou komoditou, ktorá v máji nepatrne zlacnela, bola zelenina (o 0,7 %). Naopak, priam až raketovo nahor vyletela cena olejov a tukov (o 10,4 %), ktoré zaznamenávali silný rast už aj v predchádzajúcich mesiacoch a ich cena tak bola medziročne vyššia až o 40,1 %,” priblížil.

Ceny aj v máji opäť zdvíhali aj vyššie ceny energií.

Inflácia by sa v máji podľa Koršňáka už mohla priblížiť svojmu vrcholu, hoci jemne zrýchlenie počas najbližších mesiacov sa ešte úplne vylúčiť nedá.

“Zmierňovanie rastu cien však bude najskôr len veľmi pozvoľné, keď ceny budú stále nahor tlačiť vyššie ceny energií, potravín i ich sekundárne efekty prelievajúce sa do dopytovej inflácie. Inflácia by tak mala zotrvať na úrovni nad 11 % až do konca tohto roka. Na podobnej úrovni by sa pritom rast cien mal udržať aj v budúcom roku,” myslí si Koršňák.

Kľúčovou položkou, ktorá určí úroveň inflácie v budúcom roku, však budú podľa Koršňákových slov ceny plynu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments