Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

V hrsti je prázdno, no holub na streche lákavý

V hrsti je prázdno, no holub na streche lákavý
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Platobná agentúra neohlásila na dnešnej tlačovej konferencii žiadny progres vo vyplácaní finančných zdrojov z kampane 2023. Objem vyplatených priamych platieb je rovnaký, ako uvádzali v závere januára 2024.

„Vyplatených je 157 miliónov eur,“ uviedol Marek Čepko, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Celkovo objem finančných prostriedkov v prvom pilieri dosahuje 370 miliónov eur. Poľnohospodári tak stále nemajú na účtoch viac ako polovicu z nárokovateľných podpôr za rok 2023.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora ešte v závere januára na svojom webe informovala o stretnutí s vedením PPA. Súčasťou textu je aj vyčíslený objem vyplatených priamych platieb pravdepodobne k 25. januáru 2024, keď sa rokovanie uskutočnilo.

„Doposiaľ bolo vyplatených 160 miliónov eur, čo predstavuje 43 percent,“ uvádza v závere januára webová stránka poľnokomory.

Z tlačovej konferencie ministerstva pôdohospodárstva tak vyplýva, že v ostatných dvoch týždňoch nedošlo k zásadnejšej zmene vo vyplácaní priamych platieb.

„Je to trochu komplikovanejšie. Máme jednotné platby na plochy, ekoschémy, nechceme to priemerovať za celý balík, lebo by to bolo nekorektné. Pri niektorých schémach – napríklad základná podpora na plochu sme na úrovni 50 percent. Nechcem vám dávať číslo, ktoré by malo zmiasť verejnosť. Pracujeme na tom, aby sa tie čísla v najbližších dňoch zvyšovali,“ povedal Marek Čepko.

Emil Macho, predseda SPPK vyjadril na tlačovej konferencii nádej, že v priebehu najbližšieho mesiaca alebo dvoch príde do sektora ďalších 100 miliónov eur priamych platieb.

Čepko zopakoval dávnejší sľub PPA, že ekoschémy z kampane 2023 začnú vyplácať v posledný februárový deň 2024.

Kampaň 2024

Ak o kampani 2023 sa poľnohospodári z tlačovej konferencie dozvedeli minimum, zodpovední podrobne informovali o kampani 2024, kde začne predkladanie žiadostí až v polovici apríla.

Generálny riaditeľ PPA sľúbil, že v kampani 2024 získajú poľnohospodári prostriedky rýchlejšie.

„Pre kampaň 2024 sa budú všetky žiadosti podávať len elektronicky,“ informoval Richard Takáč, minister pôdohospodárstva.

Preddavky majú byť vyplácané už od 28. októbra 2024 a samotné rozhodnutia, vrátane ekoschémových, od záveru novembra. Minister na tlačovej konferencii deklaroval, že PPA sa stane proklientskou a so žiadateľmi bude komunikovať vo väčšom rozsahu, ako doteraz.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Lena B.
Lena B.
13. február 2024 10:12

… za ostatné 2 týždne neprišlo na PPA k zásadnejšej zmene… čo dokáže k situácii povedať nový, týždňový riaditeľ? Menia sa ako počasie, od ktorého sme my závislí. Veľmi smutné však je to, ako sa chová p. Macho. Žiadosti o dotácie sa podávali na rôznych papierikoch? A kde prosím Vás?… Celý komentár »

Anton Spišák
Anton Spišák
13. február 2024 14:18

Čítam všetky správy a hlavou nekrútim,lebo by som si ju odkrútil.Polnohospodárstvo je v kaatastrofálnom stave.Vždy sa vytrhne jeden problém ,ako by ich nebolo viac. Táto zložka národného hospodárstva potrebuje schopného krízového hospodára,ktorého rozhodnutia sa musia stať zákonom. Len si spomente na Východoslovenské železiarne. Vytunelovaný podnik štát odovzdal skúsenému manažerovi a… Celý komentár »