Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

V dovoze starej mechanizácie sa stávame druhým Poľskom

V dovoze starej mechanizácie sa stávame druhým Poľskom
insert_photoprototyp Zetor Maxterra na veľtrhu v Brne.

Prepad predaja poľnohospodárskej mechanizácie sa minulý rok dotkol všetkých dovozcov. Zetor, ako najväčší predajca traktorov na Slovensku, poklesol z 220 predaných strojov na minuloročných 150. Podľa slov Petra Kompana, výhradného distribútora Zetoru na Slovensku, ani tento rok neočakávajú zmenu. K minuloročnému komplikovanému speňažovaniu produkcie, sa tento rok pridali záplavy, ktoré mnohým poľnohospodárom vytiahli z vrecka prostriedky na nákup mechanizácie.

„Pri Značke Zetor bojujeme ešte s jedným problémom a to je nárast ojazdených traktorov zo zahraničia. Najčastejšie dovážaným ojazdeným traktorom je značka Zetor, čo len potvrdzuje že aj takéto ojazdené traktory majú stále svoju kvalitu. Ľudia si vozia traktory najmä zo štátov západnej Európy,“ uviedol Peter Kompan.

I toto svedčí o ohromnom tlaku na finančné prostriedky, ktorý v mnohých podnikoch nastal. Riadiaci pracovníci si uvedomujú potrebu investovania do mechanizácie, ale mnohokrát volia cestu lacnejších dovozov ojazdených strojov.

„Západná Európa obnovuje techniku častejšie a preto sa relatívne dobré traktory dostávajú na Slovensko. Čo sa týka dovozov, stáva sa z nás druhé Poľsko, čo nesvedčí o dobrej situácii v odvetví,“ uviedol Peter Kompan.

Napriek významnému poklesu výroby traktorov Zetor v minulom roku, spoločnosť pod vedením slovenského vlastníka HTC Holding neustále investuje i do vývoja nových typov strojov.

„Novinkou, ktorá sa predstavila už na veľtrhu Techagro v Brne je model Forterra 135 16 V, ktorý patrí do kompletne inovovanej rady Fortera 2010. Na trh má byť uvedený v druhej polovici budúceho roka,“ uviedlo marketingové oddelenie spoločnosti Zetor Tractors, a. s. v Brne.

Modelová rada Forterra – model 2010 sa vyznačuje nie len zmenami dizajnu, interiéru a funkčného príslušenstva, ale i výkonnejším motorom. Táto rada zahrňuje päť modelov s označením 95, 105, 115, 125 a 135 vo výkone od 96 do 136 k. Najsilnejší zástupca Forterra 135, má v porovnaní s ostatnými odlišný motor. Pri tomto modeli je prvýkrát použitý štvorvalcový motor so šestnásť ventilovou technikou.

„Ten je charakteristický lepším výkonom, podstatne vyšším prevýšením krútiaceho momentu a nižšou spotrebou. Dokonca už je konštruovaný tak, že už ma rezervu na emisné triedy až do TIR 4,“ uviedol Peter Kompan.

Do dvoch rokov by sa mal predávať i traktor, ktorý bude adekvátnou náhradou za 160 koňový Crystal. Prototyp Maxterra, taký je jeho pracovný názov, v súčasnosti testujú nie len vo Vývojovom ústave traktorov, ktorý je zriadený v rámci Zetoru, ale i v poľných podmienkach.

„Maxterra by mala zahrňovať modely 135, 145, 165 a 175 s výkonovým rozpätím šesťvalcových motorov 130 – 170 k. Motory používajú klasické radové vstrekovacie čerpadlo, turbodúchadlo s medzichladením stlačeného vzduchu a tiež systém recirkulácie výfukových plynov,” uviedlo marketingové oddelenie spoločnosti Zetor Tractors.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: prototyp Zetor Maxterra na veľtrhu v Brne.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
1cilik
1cilik
20. júl 2010 8:31

kto si kupuje ojazdené traktory? Takto treba položiť otázku! Sú to prevažne drobný poľnohospodári, SHR. Teda tí, ktorím sa ujde najmenej peňazí z eurofondov na rozvoj firmy kúpou nového traktora. Veľké firmy investujú do amerických a západoeurópskych strojov, ale malé firmy by si radi kúpili Zetor ( aj ja ),… Celý komentár »