V ČR začnú vybíjať desaťtisíce kusov hydiny. Úraduje vtáčia chrípka
Veterinári potvrdili vtáčiu chrípku subtyp H5N8 v Slepoticiach na Pardubicku v chove firmy Moras Moravany. Vybíjanie hydiny začne v utorok. Na farme v Slepoticiach firma chová približne 7000 moriek a asi 130.000 brojlerov.
Ide o druhé tohtoročné ohnisko choroby. Tri kilometre od neho sa nachádza ďalšia časť chovu Moras, kde je 120.000 kusov hydiny. O ich prípadnom utratení sa ešte len rozhodne. Žiadne úhyny tam doposiaľ neboli hlásené.
Podľa ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej správy Zbyňka Semeráda má len hydina v potvrdenom ohnisku hmotnosť 400 ton. Areál firmy v Slepoticiach je uzavretý. Hynúť začali morky v tamojších halách. Rokuje sa o tom, že by sa do likvidácie hydiny zapojili policajti alebo armáda. Obec už pre nich pripravuje podmienky. K dispozícií ponúkla kultúrny dom so sálou pre 350 ľudí.
Veterinári teraz okolo ohniska vytýči trojkilometrové ochranné pásmo a desaťkilometrové pásmo dohľadu. V nich budú platiť prísnejšie opatrenia pre chovateľov a budú sa musieť zistiť aj presné počty chovaného vtáctva. V Slepoticiach má mnoho ľudí domáce chovy hydiny.
“Sú tu kačice, labute na rybníku. Jeden pán, ktorý tu ani nebýva, má pri chalupe 60 kačíc pižmových,” uviedla starostka Slepotíc Jana Borková.
Nové ohnisko je prvý tohtoročný prípad v komerčnom chove. Úplne prvý prípad sa vyskytol v januári v Štěpánově nad Svratkou v domácom chove s dvanástimi sliepkami a tromi kačkami. Veterinári v infikovanom chove utratili hydinu, ktorá sama neuhynula. Utratili tiež 12 sliepok dvoch susedov zasiahnutého chovu. Tie ale podľa následných testov nakazené neboli, takže sa Štěpánov vyhol plošnému vybíjaniu hydiny.
Vírusy vtáčej chrípky sa bežne vyskytujú u voľne žijúcich vtákov a prenášajú sa najmä trusom, ktorý kontaminuje vodu alebo krmivo chovaných vtákov. Subtyp H5N8 je nebezpečný pre vtáky ale pre ľudí nie.