Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

V Bruseli riešia agrárni ministri problémy s cenami mlieka

V Bruseli riešia agrárni ministri problémy s cenami mlieka
insert_phototlačový odbor Európskeho parlamentu

Brusel 23. marca (TASR) – Problémy, ktorým čelí v súčasnosti mliekarenský sektor, sú na programe dnešného zasadnutia ministrov poľnohospodárstva členských krajín Európskej únie v Bruseli.

V uplynulých mesiacoch došlo k rapídnemu poklesu výkupnej ceny mlieka platenej producentom, pričom sa znížil dopyt na medzinárodnom trhu a narastá konkurencia z ďalších krajín. V dôsledku tohto vývoja majú vážne problémy najmä malí farmármi.

EK v reakcii na túto situáciu už zaviedla dočasné opatrenie v podobe podpory vývozu mliečnych výrobkov, čím sa má zmenšiť rozdiel medzi cenami v EÚ a na svetových trhoch. EÚ sa minulý rok v novembri okrem toho dohodla na reforme spoločnej poľnohospodárskej politiky, v rámci ktorej sa schválilo postupné navyšovanie kvót na mlieko a následne ich zrušenie v roku 2015.

Slovenský minister pôdohospodárstva Stanislav Becík sa minulý mesiac obrátil na komisárku pre poľnohospodárstvo Mariann Fischerovú Boelovú, ktorú požiadal o analýzu trhu s mliekom a prijatie opatrení na zlepšenie terajšej situácie. Informoval ju, že slovenský trh sa vyznačuje poklesom ceny mlieka, pričom jeho cena dlhodobo nepokrýva ani náklady vynaložené na jeho výrobu. V porovnaní s januárom 2008 medziročne poklesli ceny surového kravského mlieka o 44,38 %. Rezort odhadol stratu v prvovýrobe mlieka za prvé dva mesiace tohto roka viac ako 20 miliónov eur (602,52 milióna Sk). V prípade pretrvania tejto situácie by sa mohla ročná strata prehĺbiť na asi 120 miliónov eur (3,6 miliardy Sk).

Európski lídri na minulotýždňovom summite odsúhlasili balík v objeme 5 miliárd eur (150,63 miliardy Sk) na energetické projekty a projekty na rozvoj vidieka. Na ten by mala ísť asi pätina z týchto financií. Podľa slovenského premiéra Roberta Fica sa tu dohodla plná flexibilita, čo znamená, že tieto finančné prostriedky sa budú môcť využiť na rôzne priority v poľnohospodárstve, vrátane riešenia problémov s mliekom. Celkovo by SR mala dostať na neenergetickú časť v rámci schváleného balíka 25 miliónov eur (753,15 milióna Sk).

Autor článku: spravodajkyňa TASR v Bruseli - Monika Poláková
Zdroj obrázku: tlačový odbor Európskeho parlamentu

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments