Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

AKTUALIZOVANÉ: V Bruseli bojovali európski ministri za svojich poľnohospodárov. Samuel Vlčan sadil duby

AKTUALIZOVANÉ: V Bruseli bojovali európski ministri za svojich poľnohospodárov. Samuel Vlčan sadil duby
insert_photoEurópska únia - Zasadnutie Rady ministrov EÚ pre poľnohospodárstvo a rybárstvo 21. marca 2022.

Európski ministri pôdohospodárstva dnes (21. marca 2022) od 10:00 v Bruseli rokujú o situácii na agropotravinárskom trhu po invázii Ruska na Ukrajinu alebo o strategických plánoch, ktoré sú základnými dokumentmi spoločnej agrárnej politiky. Slovenský minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan na rokovaní chýba a namiesto toho pomáha vysadiť 350 sadeníc duba zimného neďaleko obce Čifáre v okrese Nitra. Podľa facebookového profilu agrorezortu spolu s poslancami NR SR zakladajú Les porozumenia.

Chýbajú len traja ministri

Dnešné rokovanie je pritom mimoriadne dôležité, lebo ide o vôbec prvú Radu ministrov EÚ pre poľnohospodárstvo a rybárstvo (AGRIFISH) od napadnutia Ukrajiny. To si pravdepodobne uvedomujú aj ostatní ministri pôdohospodárstva, ktorí podľa zoznamu účastníkov na podujatí nechýbajú.

Za spoločným stolom rokujú najvyšší predstavitelia chlebových rezortov Francúzska, Španielska, Talianska, Holandska, Rakúska, Dánska, Poľska, Maďarska, pobaltských štátov či Českej republiky.

Z dvadsiatich siedmich ministrov chýbajú len traja. Samuel Vlčan, nemecký federálny minister Cem Ozdemir a maltský minister Anton Fefalo. Všetci traja majú za seba náhrady zo svojich rezortov. Slovenského ministra na vrcholovom podujatí nezastupuje, ako by sa očakávalo, druhý muž rezortu – štátny tajomník Martin Kováč, ale Zuzana Nouzovská, generálna tajomníčka služobného úradu.

Zdroj: Európska únia – Zuzana Nouzovská počas zasadnutia AGRIFISH 21. marca 2022.

Zaistiť potravinovú bezpečnosť EÚ

Jedným z hlavných bodov dnešného rokovania je situácia na agropotravinárskom trhu po invázii Ruska na Ukrajinu.

„Diskusia sa pravdepodobne zameria na identifikáciu opatrení s cieľom zaistiť potravinovú bezpečnosť v EÚ, a to tak v kontexte bezprostredného obdobia po invázii, ako aj v dlhodobejšom horizonte. Rokovania sa môžu zamerať aj na pravdepodobný účinok vojny na dodávky potravín v krajinách mimo EÚ,“ informuje webová stránka Rady.

Ministri získajú informácie o schválení strategických plánov

Druhým dôležitým bodom rokovania je strategický plán spoločnej agrárnej politiky. Slovensko patrilo v rámci EÚ k najväčším lajdákom, keď svoju domácu úlohu v podobe vypracovania a odovzdania dokumentu si splnilo až vo februári 2022, aj keď termín zaslania strategického plánu do Bruselu bol do konca roka 2021. Nachádzali sme sa tak medzi poslednými piatimi štátmi, ktoré dokument odovzdali.

„Komisia predloží ministrom informácie o schválení strategických plánov, ktoré majú byť súčasťou novej spoločnej poľnohospodárskej politiky,“ informuje o dnešnom programe Rady ministrov AGRIFISH jej webová stránka.

Ministri by mali v Bruseli získať prehľad a porovnanie jednotlivých strategických plánov. Základný dokument nášho agrosektora na roky 2023 – 2027 prinesie na podporu slovenského poľnohospodárstva, potravinárstva, lesného hospodárstva a vidieka 3,3 miliardy eur z európskych zdrojov a 865 miliónov eur zo štátneho rozpočtu.

Zdroj: Facebook Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka – Minister a poslanci NR SR sadia 21. marca 2022 duby. 

V čase rokovaní o miliardách eur v Bruseli sa náš minister okrem výsadby dubov zúčastnil aj zážitkového vyučovania v Základnej škole v Čifároch, ktoré sa konalo z dôvodu Medzinárodného dňa lesov. Ministerstvo zverejnilo v priebehu pondelka o aktivite v Čifároch dva samostatné príspevky na Facebooku.  O zasadnutí Rady na sociálnej sieti v pondelok do 19:30 (čas zverejnenia článku) neinformovalo.

Európska komisia koná na základe podnetov členských štátov

Pre porovnanie, české ministerstvo poľnohospodárstva (MZe) poskytlo tamojším poľnohospodárom prostredníctvom sociálnej siete Facebook výsledky rokovania Rady.

„Vojnový konflikt spôsobil problémy aj českým a európskym poľnohospodárom, ktorí sa stretávajú s vysokými cenami energií, hnojív, krmív i poľnohospodárskych komodít. Európska komisia na základe podnetov členských štátov preto predstavila opatrenia na pomoc poľnohospodárom, a to mimoriadnu finančnú pomoc do najohrozenejších sektorov – pre Českú republiku ide o viac ako 270 miliónov korún, možnosť využitia pôdy ležiacej úhorom na produkciu potravín a navýšenie záloh na tohtoročné priame platby z 50 na 70 %,“ uvádza Facebook MZe.

Český agrorezort informuje, že na programe Rady AGRIFISH bolo aj schvaľovanie strategických plánov spoločnej poľnohospodárskej politiky.

„Minister Zdeněk Nekula zdôraznil, že je nutné všetko schváliť včas tak, aby poľnohospodári od začiatku budúceho roka mohli bez problémov získať európsku podporu,“ uvádza Facebook MZe.

Samuel Vlčan má podľa oficiálnych zoznamov zverejnených na webe Rady AGRIFISH problémy s účasťou na najvyššom podujatí organizovanom na bruselskej pôde. Rada ministrov pôdohospodárstva EÚ zasadala v roku 2022 celkovo tri razy. Prvý raz 17. januára, druhé zasadnutie sa uskutočnilo 21. februára a posledné dnes. Minister Samuel Vlčan sa zúčastnil len januárového zasadnutia. Neprítomný bol aj 2. marca, keď sa konala neformálna videokonferencia ministrov pôdohospodárstva a rybárstva.

O neúčasti na zasadnutí Rady ministrov sme sme informovali aj v minulosti, v súvislosti s jeho predchodcom Jánom Mičovským. V júli 2020 sa bývalý minister rokovania Rady AGRIFISH nezúčastnil napriek tomu, že väčšinu času trávil v budove ministerstva pôdohospodárstva.

Aktualizované 20:50 – Reakcia MRPV SR

Otázky poľnoinfo.sk pre tlačový odbor MPRV SR: 

Prečo sa minister pôdohospodárstva nezúčastnil dnešnej Rady ministrov EÚ pre poľnohospodárstvo a rybárstvo (AGRIFISH)? Považuje minister pôdohospodárstva situáciu na agropotravinárskom trhu po invázii na Ukrajinu za dobrú?

Odpovede MPRV SR:

“V prvom rade dnes boli v Bruseli 2 kľúčové rokovania.

1. Rada ministrov, kde pána ministra zastupovala GTSÚ MPRV SR Z. Nouzovská a plnohodnotne pána ministra zastúpila po dôkladnej príprave s oddelením zahraničných vzťahov MPRV SR. 
2. Bilaterálne rokovanie s GR Agri, na ktorom sa prediskutoval zásadný pokrok, ktorý dosiahla PPA. GR Agri veľmi pozitívne hodnotila dosiahnutý pokrok a ocenila množstvo práce, ktoré naše tímy vykonali a vyslovila veľmi pozitívne hodnotenie pokroku. 

Pán minister veľmi pozorne vníma a vyhodnocuje aktuálnu situáciu a robí množstvo opatrení na zmiernenie jej dopadu.”

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Európska únia - Zasadnutie Rady ministrov EÚ pre poľnohospodárstvo a rybárstvo 21. marca 2022.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
13 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Peter
Peter
22. marec 2022 7:15

Diskusný príspevok nesúvisí s témou. Bol preto odstránený.

polnoinfo.sk

Andrej
Andrej
22. marec 2022 8:06

Neustálym provokovaním, účelovými uštipačnými poznámkami, smerom k ministrovi, ministerstvu a vláde robíte, pán Huba. úžasnú medvediu službu všetkým farmárom. Veci sa dajú povedať aj napísať aj ináč.

Petr MRAK
Petr MRAK
22. marec 2022 16:09
Odpoveď na  Andrej

…súhlasím s Vašou poslednou vetou, Andrej. Napríklad redakcia mohla pochváliť pána ministra Vlčana za „citlivé vnímanie stavu súčasného slovenského poľnohospodárstva a jeho praktické vizionárske aktivity”. Veď čerstvo vysadené duby nám, žiaľ(?), našťastie(?) hoci už po skončení funkčného obdobia tohto pána ministra poskytnú bohatú úrodu žaludov (možno už čoskoro jediný zdroj… Celý komentár »

Anna Maria Budz
Anna Maria Budz
22. marec 2022 18:26
Odpoveď na  Andrej

Andrej Keďže článok financuje fond EÚ,je zrejme,že prestaviteľov EK trápi,že na takýto typ rokovaní nechodí ten kto by tam chodievať mal….A to evidentne platí na každej úrovni kde sa SR zastupuje pred EK….. Smutná realita T.T.T. Čo už,zloženie parlamentu a následne vlády je obrazom intelektu voličov …. Nám pán Mrak… Celý komentár »

Rudolf
Rudolf
22. marec 2022 18:30
Odpoveď na  Andrej

Žeby p. Wallner? Ja viem, že Vám sa asi jedná o robotu, ale takéto články by nevznikali, keby si pán minister robil svoju robotu ako má a aj samotné ministerstvo…  Ak nejaké duby sú dôležitejšie, ako jeho rezort a tým pádom aj my poľnohospodári, tak sa nemôžete čudovať!!! V článku… Celý komentár »

Anna Maria Budz
Anna Maria Budz
22. marec 2022 11:47

Dobrá práca pán šéfredaktor …
Každý kona do výšky vlastného poznania …..
Tých pár ľudí čo by to na úrovni EÚ,EK a EP zvládli nie je veľa,žiaľ buď stratili morálny azimut alebo sú likvidovaní T.T.T. …..
Reakcia MPRVSR/RO/PO vraví za všetko ….
Boh pomáhaj Slovenskému pôdohospodárstvu a potravinárstvu!

Petr MRAK
Petr MRAK
22. marec 2022 15:53
Odpoveď na  Anna Maria Budz

…nuž, pokiaľ to ponecháme len na Božiu pomoc, tak zbohom slovenské poľnohospodárstvo!

Sencsák
Sencsák
22. marec 2022 23:27

Vie pán minister vôbec o tom, že má úplne nefunkčnú PPA? Alebo o tom nechce vedieť? Robí GR PPA nejaké odpočty?… Položil už niekto otázku GR PPA, že prečo nám stoja platby na projekty? Vie mi niekto poradiť, ako mám prežiť, keď už budem mať skoro druhý rok podanú žiadosť o platbu a ešte… Celý komentár »

Anna Maria Budz
Anna Maria Budz
23. marec 2022 7:00
Odpoveď na  Sencsák

Úplný súhlas !!!! PPA nefunguje ako celok už minimálne od čias kŕdľa vrán !!!! Možno take odporúčanie pre redakciu – skúste urobiť anonymne rozhovory s radovými zamestnancami….čo riešil dnešný GR ako prvé (Bakelitove Motorové Wozidlo to nebolo),ako “funguje” systém IT napr.tohto ročnej VDJ!!!! Ako sú zamestnaci vydieraní a vyhadzovani za… Celý komentár »

Johnny
Johnny
23. marec 2022 7:41
Odpoveď na  Anna Maria Budz

neviem kde ste svoje tvrdenia nabrali, ale podľa info priamo zo zdroja (PPA) ktoré mám nemali s tohtoročnými VDJ žiadny problém. Dokonca sa konečne pohli z informačného praveku a pripravili online podávanie priamym vypĺňaním formulárov.

Anna Maria Budz
Anna Maria Budz
23. marec 2022 8:06
Odpoveď na  Johnny

Ja viem každý vidí čo vidieť chce …. a nie je zdroj ako zdroj ….
Ja len,že nikto nepísal o podávaní samotných žiadostí ….

Johnny
Johnny
23. marec 2022 12:47
Odpoveď na  Anna Maria Budz

môj zdroj je bližšie než by sa mohlo zdať. a napríklad od neho viem, že PPA dlhé roky neinvestovala do IT vybavenia takmer nič okrem najnevyhnutejšieho. Nikto netvrdí že PPA je dokonalá. Mimochodom nejaké technické problémy sa tu i tam pri prevádzke informačných systémov bežne vyskytujú, máte vôbec predstavu čo… Celý komentár »

Realista
Realista
23. marec 2022 7:15

Aktualizácia II – len aby bol “obraz celý”

https://www.facebook.com/minagri.sr/posts/339940064835946