Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

V aktuálnom roku budú obilniny a repka sypať viac

V aktuálnom roku budú obilniny a repka sypať viac
insert_photoŠtatistický úrad Slovenskej republiky

V piatok zverejnil Štatistický úrad SR odhady úrod vybraných plodín. Podľa zverejnených informácií by mali všetky sledované hustosiate obilniny, ako i repka, dosiahnuť vyšších úrod, ako to bolo v minulom roku.

Pri pšeniciach sa očakáva nárast priemerných úrod o takmer tonu z hektára. Pokiaľ minulý rok bola priemerná úroda pšenice 3,46 tony z hektára, v tomto roku sa očakáva 4,42 tony z hektára. I vzhľadom na zvýšené osevné plochy pšenice, nárast z takmer 350 tisíc hektárov na tohtoročných 364 tisíc hektárov, sa očakáva zvýšenie produkcie o viac ako tretinu, na 1,6 milióna ton.
Najvyššie úrody pšenice sa očakávajú v Trnavskom kraji, kde by mali presiahnuť 5 ton z hektára. V súhrne sa v tomto kraji urodí takmer 350 tisíc ton obilnín, čo je druhá najvyššia hodnota po Nitrianskom kraji. Tu je pšenicou osiatych 114 tisíc hektárov pôdy a produkcia v tomto kraji by mala dosiahnuť takmer jednu tretinu slovenskej výroby.

Jačmene by mali slovenskú produkciu zvýšiť na úroveň 520 tisíc ton, čo je oproti minulému roku nárast výroby o 44 percent! Priemerná úroda by mala vzrásť o vyše tony na 3,82 tony z hektára. Priemerná výmera jačmeňov sa oproti minulému roku znížila o necelé dve percentá. Výmera jarných jačmeňov dosahuje 120,7 tisíc hektárov a výmera ozimných 15,6 tisíc hektárov.
Najväčšiu výmeru tejto plodiny majú osiatu v Nitrianskom a Trnavskom kraji, kde sa urodí až 65 percent produkcie tejto komodity.

Našu najvýznamnejšiu olejninu repku ozimnú a jarnú, neočakáva taký nárast produkcie, ako pri spomínaných obilninách. Štatistici predpovedajú, že poľnohospodári vyrobia približne 336 tisíc ton repky, čo je o 4 percentá viac, ako v minulom roku. Úrody by mali ale oproti minulému roku výrazne narásť a to z 1,97 tony z hektára, na 2,31 tony z hektára. Z toho vyplýva, že pestovateľská výmera tejto plodiny poklesla a to zo 168 tisíc hektárov na 145 tisíc hektárov.
Najvyššie úrody repky sa očakávajú v Trnavskom kraji, ktorý je však tesne prenasledovaný Trenčianskym a Nitrianskym krajom.

Pri raži poklesli pestovateľské výmery o viac ako 21 percent a dosahujú 13,4 tisíc hektárov. Predpokladá sa, že i pri tejto plodine by sa mali úrody zvýšiť o viac ako jednu tonu, na 3,3 tony z hektára, čo zabezpečí, že i napriek výraznému poklesu pestovateľských výmer sa produkcia tejto obilniny zvýši o takmer štvrtinu.

Pestovateľské výmery ovsa taktiež poklesli, ale nie tak výrazne, ako raže. Pokles dosahuje len približne 6 percent, na 16,2 tisíc hektárov, a produkcia tejto obilniny by sa mala oproti minulému roku zvýšiť o 61 percent. Priemerné úrody tejto plodiny sa predpokladajú na úrovni 2,45 ton z hektára.

Triticale by svojim pestovateľom malo sypať o 0,87 tony z hektára viac, ako v minulom roku. Priemerná úroda by mala dosiahnuť 3,39 tony z hektára a pestovateľské výmery veľmi mierne vzrástli a to na 10,6 tisíc hektárov.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Štatistický úrad Slovenskej republiky

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jozef
jozef
4. júl 2011 15:05

keby som bol taký múdry ako Ten štatista čo vypočítal svojim matematicko metodickym vzorcom urody tak by som pracoval v prognostickom ústave

jozef
jozef
4. júl 2011 15:06

keby som bol taký múdry ako Ten štatista čo vypočítal svojim matematicko metodickym vzorcom urody tak by som pracoval v prognostickom ústave

jozef
jozef
4. júl 2011 15:06

keby som bol taký múdry ako Ten štatista čo vypočítal svojim matematicko metodickym vzorcom urody tak by som pracoval v prognostickom ústave

Milan
Milan
5. júl 2011 8:46

nie si farmár….
…ináč by si vedel že sú to spracované podklady z poľnohospodárskych subjektov..

jaroslav
jaroslav
6. júl 2011 22:54

ty si tiež nejaky mudry asi ta zamestnám ked sa pozrieš na rolu hned mi povieš aka bude uroda a možem planovat skor ako ostatny