Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Úvery komplikujú situáciu producentom ryže

Úvery komplikujú situáciu producentom ryže
insert_photoint

Manila 12. januára (TASR) – Pokles cien ropy a nákladov na hnojivá znížil cenu ryže vo svete oproti prvému polroku minulého roka na polovicu, no ceny kľúčovej komodity pre minimálne 700 miliónov najchudobnejších obyvateľov Ázie by mohli ísť opäť prudko nahor. Farmári totiž zaznamenali v dôsledku prepadu cien vysoké straty a navyše, majú problémy dostať sa k úverom. Varovali dnes experti z Medzinárodného inštitútu pre výskum ryže (IRRI) so sídlom na Filipínach.

Ceny rozhodujúcej thajskej ryže klesli v októbri minulého roka na 575 USD (422,27 eura) za tonu, zatiaľ čo v apríli dosahovali ešte rekordných 1080 USD/tona. Napriek tomu farmári zaznamenali straty, pretože dopestovali produkt o polovicu lacnejší, ale s vysokými nákladmi. Ryžu totiž museli pestovať s pomocou hnojív a ropy kupovaných ešte za staré ceny.
Navyše, rozsiahla úverová kríza, ktorá naplno prepukla na jeseň 2008, obmedzila farmárom prístup k úverom. Na ďalšiu sezónu tak budú mať problémy s nákupom nových osív a hnojív a IRRI v najnovšej štvrťročnej správe uviedol, že by mohli buď vysiať menej ryže, alebo úplne prejsť na pestovanie lacnejších komodít.
„Neistý objem produkcie v dôsledku obmedzenia úverov a klesajúce ceny komodity kombinované s rastúcim dopytom poukazujú na možný nový rast cien ryže v nasledujúcich mesiacoch,“ píše sa v správe IRRI.
Podľa inštitútu je pritom „mimoriadne dôležité udržať ceny ryže pre 700 miliónov obyvateľov Ázie, ktorí denne musia vyžiť z menej než 1 USD, na dostupnej úrovni, ak sa má docieliť zníženie chudoby vo svete“. Priemerná ázijská rodina minie len na ryžu približne polovicu mesačného príjmu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: int

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
matulova  kristina
matulova kristina
25. marec 2009 19:54

Dá sa im nieako pomôcť ????????????????

matulova  kristina
matulova kristina
25. marec 2009 19:55

asi ano a ak ano tak ti poviem