Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Ústavný súd zrušil obmedzenia pri prevodoch pôdy

Ústavný súd zrušil obmedzenia pri prevodoch pôdy
insert_photoTASR

Obmedzenie vlastníkov pri prevodoch poľnohospodárskej pôdy sú v rozpore so slovenskou ústavou. Na neverejnom zasadnutí o tom dnes (14.11.2018) rozhodol Ústavný súd SR. Vyplýva to zo zverejneného verdiktu.

Ústavní sudcovia za protiústavné označili podstatné časti zákona, ktorý v roku 2014 presadila vtedajšia jednofarebná vláda premiéra Róberta Fica s cieľom zabrániť špekulatívnym nákupom pôdy.

K protiústavným patria podľa rozhodnutia pléna ÚS paragrafy o postupe pri prevode, zverejnení ponuky prevodu a overení a preukázaní podmienok nadobúdania vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku

Spomínaný zákon aj po jeho neskorších novelách nariaďoval vlastníkom poľnohospodárskej pôdy, ktorí chceli pozemky predať, až na výnimky, zverejniť ponuku vo zvláštnom registri. Až pokiaľ o pozemky neprejavili záujem poľnohospodári, mohli vlastníci predať pôdu inému kupujúcemu. Ten ale musel spĺňať podmienku aspoň desaťročného pobytu na Slovensku.

Spomínaný postup neplatil pre prípad prevodu poľnohospodárskej pôdy na blízku osobu, spoluvlastníka danej parcely alebo farmára, ktorý podnikal aspoň tri roky a mal sídlo v obci, kde sa pozemok nachádza.

Ústavný súd rozhodol, že spomínaný postup pri prevodoch pozemkov je v rozpore s právom vlastniť majetok a neprimerane obmedzuje základné práva a slobody. Vo veci vyniesol verdikt až viac ako štyri roky po tom, čo návrh na preskúmanie súladu zákona s ústavou podali opoziční poslanci.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR rozhodnutie Ústavného súdu zatiaľ nekomentovalo. Hovorca ministerstva Vladimír Machalík na otázku ČTK uviedol, že úrad musí verdikt najprv analyzovať.

Autor článku: ČTK, TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
20 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Andrej
Andrej
15. november 2018 9:14

Výborne. Vlastník pôdy nesmie ťahať za kratší koniec.

realista
realista
15. november 2018 11:00

áno niet na liberalizmus – ešte začnime predávať zbrane v potravinách veď každý má právo sa brániť….tým ale nechcem povedať že “Jahňátkov” model bol k niečomu dobrý a zákonný

stivko
stivko
15. november 2018 13:23

celé to bolo blbosť ked menší SHR slovak nevedel nakupiť pôdu o tri obce dalej.. nahraval len velkým firmam .. celá tá “akože” podpora farmarov na SK je na smiech …

Anonym
Anonym
15. november 2018 18:26

Napokon by to chcelo doplniť a ošetriť zakonom a tvrdými postihy za znehodnocovanie a poškozovanie pody hospodárením typu “po nás potopa” ako vyjimočného a něnahraditělného národného zdroja a majetku v nájme ako je to aj v civilizovaných krajinách sveta!zatial tu prevláda ako tam dobre píše realista priam bezbrehý liberalizmus

Realista
Realista
15. november 2018 19:38

Keby slovaci boli taky vlastenci ako rakusania tak ziadny zakon takehoto cbarakteru nepotrebujeme

Robo
Robo
15. november 2018 20:44

Škody ktoré priniesol tento “Babišov zákon” sa budú dlho a ťažko naprávať.

Anonym
Anonym
15. november 2018 21:27

realista keby stě boli takí sedliaci ako ty rakůsky tak by to němal kto navrhnůt !!

jm
jm
16. november 2018 19:49

Ten zákon síce bol vydaný ale nebol dodržiavaný. Ako som si prečítal o diskriminácii mladých začínajúcich poľnohospodárov ktorý nespĺňali podmienku troj ročnej doby podnikania. V opačnom prípade nadobúdanie pôdy ne-poľnohospodármi prebehlo bez problémov. Katasrálny úrad asi nemusel rešpektovať zákon a kľudne prevody zapisoval aj napriek platnému zákonu. Našim politikom stačilo… Celý komentár »

Anonym
Anonym
17. november 2018 9:46

Keby bol realista ozaj realista tak by tam nepísal same bludy .Halo budíček nie sme v socializme je rok 2018. krto

Anonym
Anonym
17. november 2018 12:33

JM tak ako to majů v tých štátoch ako vymenůvaš ?Zmluvy nájomné predaj!!Čosi tu natrepeš a němá to hlavu ani petu!Daj to sem co vieš inač je to o ničom!!Mám váže obavy že by si to čo majů tam tak strašne chcel tu!!

jm
jm
18. november 2018 9:23

Francúzsko Trh s poľnohospodárskou pôdou je rozhodujúcim spôsobom ovplyvnený organizáciou SAFER – tú tvoria zástupcovia poľnohospodárskych organizácií a regionálnych článkov obcí. Jej činnosť kontroluje štát. Jej hlavnou úlohou je podpora transparentného a funkčného trhu s poľnohospodárskou pôdou. Každý predaj pôdy treba hlásiť notárovi, ktorý pre SAFER spíše návrh kúpnej zmluvy.… Celý komentár »

Anonym
Anonym
18. november 2018 10:31

vypichněm :obmedzený predaj cuzincom něčlenských štátou !!!!Dodanie záruk o jej riadnom obhospodarovaní—kolko z vas to splnia??či 3ročný pobyt v obci –a čo vy ktorí hospodáritě aj v 5tich okresoch s pobytom v mestě!!! V rakůskej obci o 12O čislach je aj 3Osedliakou !!!ako sa predáva tam a tuna kdě si… Celý komentár »

jm
jm
18. november 2018 14:18

Tvoje správanie je smutné už len preto že uvedené veci sú stiahnuté z článku aby si mal nejakú objektívnu informáciu . A ty naopak mňa chceš opäť obviňovať ,že na niečo poukazujem? Podobné články si môžeš sám vyhľadať na nete ale to asi by si musel uznať , že Slovensko… Celý komentár »

Anonym
Anonym
19. november 2018 10:50

5km od záhradky …to je za humnom!!Ja som zasa zjistil že v anglii vlastní ůzemie ako slovensko jeden Rus a další podobné Ind !V australii sa mal uskutečnit podobný predaj čínanom!To někuponali od takých čo je tuná chcetě obmezovať s hektárom stateným v 100 hektátovom Korwaláně ale od takých AKO… Celý komentár »

Robo
Robo
19. november 2018 19:44

Ako je to v Českej republike ? Nijako. Žiadne obmedzenia. Ten náš zákon je jednoducho protiústavný paškvil. Jeho cieľom je zabetónovať súčasný model, kedy je vlastník nútený prenajímať družstvu svoj majetok za smiešnu sumu cca 10-20% platby za plochu, ktorá má jednoznačne patriť vlastníkovi. Navyše je tu snaha tieto smiešne… Celý komentár »