Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

USA: Za mesiac sa znížil odhad úrody kukurice o 17 %

Americkí pestovatelia kukurice môžu zaznamenať tento rok najhoršiu úrodu za posledných šesť rokov, čo je dôsledok najhoršieho sucha za posledné desaťročia. Uviedla to v piatok americká vláda po tom, ako oznámila nový odhad úrod tejto komodity, ktorý skresala oproti pôvodnej prognóze o 17 %.

Americké ministerstvo poľnohospodárstva v piatok znížilo odhad úrod kukurice na 10,8 miliardy bušelov (1 bušel kukurice = 25,4 kg), čo by bola najnižšia produkcia od roku 2006. Ešte minulý mesiac počítalo s tohtoročnou produkciou na úrovni 13 miliárd bušelov. Čo sa týka úrod sóje, USA predpokladajú, že dosiahnu 2,69 miliardy bušelov (1 bušel sóje = 27,22 kg), čo v porovnaní s minulým rokom znamená pokles o zhruba 12 %.

Pritom ešte na začiatku sezóny pestovatelia kukurice počítali v tomto roku s rekordnými úrodami, keďže osiali najväčšie plochy od roku 1937. Mimoriadne suché počasie však všetko zmenilo a ministerstvo poľnohospodárstva tento týždeň uviedlo, že zhruba polovica úrod kukurice je hodnotená ako slabá alebo veľmi slabá. V prípade sóje do týchto dvoch kategórií spadá približne 39 % úrod.

Informovala o tom agentúra AP.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments